Wiadomości

Kolejny dzień wzmożonych działań na terenie Sopotu i kolejne wykroczenia

Data publikacji 05.04.2020

Dziś na terenie Sopotu kolejny dzień wzmożonych działań ukierunkowanych na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Policjanci wspólnie z żołnierzami patrolują miejsca objęte zakazami, kontrolują osoby na kwarantannie i reagują na niestosowanie się do wprowadzonych obostrzeń. Wczoraj policjanci ujawnili 28 naruszeń. Zatrzymano też poszukiwanego 14-latka, który samowolnie oddalił się z młodzieżowego ośrodka wychowawczego i razem z 17-latkiem przemieszczał się komunikacją trójmiejską. Dziś do godzin południowych mundurowi ukarali mandatem 64-latka, który przebywał na plaży i pouczyli dwie kolejne osoby w związku z naruszeniem przez nich zakazów przemieszczania się.

Kolejny już dzień policjanci prowadzą wzmożone działania, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Wraz z wprowadzeniem obostrzeń na ulicach Sopotu pojawiły się dodatkowe patrole policjantów, których wspierają żołnierze Żandarmerii Wojskowej, Wojska Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Miejskiej, a także ratownicy WOPR.

Podczas wczorajszych wzmożonych działań sopoccy policjanci ukarali mandatami 10 osób i pouczyli 18, którzy naruszyli przepisy przemieszczania się i gromadzenia. Wśród osób ukaranych mandatem był 17-latek z powiatu wejherowskiego, który wspólnie z 14-latkiem podróżował komunikacją trójmiejską. Po godz. 16.00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że dwóch 17-latków jedzie kolejką bez biletów oraz dokumentów i za chwilę z kontrolerami wysiądą w Sopocie. Interweniujący funkcjonariusze potwierdzili, że jeden z nastolatków rzeczywiście ma 17 lat i za złamanie zakazu wychodzenia z domu tylko pod opieką dorosłego został ukarany mandatem karnym, a następnie przekazany opiekunowi. Weryfikując tożsamość drugiego z chłopaków mundurowi ustalili, że tak naprawdę ma on 14-lat, wcześniej podawał się za starszego brata i jest poszukiwany w związku z samowolnym oddaleniem się z młodzieżowego ośrodka wychowawczego. 14-latek noc spędził w policyjnej izbie dziecka, w najbliższym czasie zostanie on przewieziony do placówki.

Dziś przez cały dzień ponad 40 mundurowych w patrolach pieszych i zmotoryzowanych kontroluje w Sopocie miejsca objęte wprowadzonymi zakazami, a są to m.in. plaże, okolice pasa nadmorskiego, parków, lasów oraz inne tereny, gdzie mogą gromadzić się osoby. Dodatkowo w rejonie plaży wykorzystywany jest quad policyjny. W trakcie służby funkcjonariusze i żołnierze sprawdzają m.in. czy osoby stosują się do wprowadzonych zakazów, czy piesi zachowują odległość między sobą oraz czy nieletni do 18. roku życia wychodzą z domu pod opieką dorosłych. Mundurowi sprawdzają również cel wyjścia lub wyjazdu z domu, kontrolują pojazdy, a także codziennie kontrolują osoby przebywające na kwarantannie.

Dziś do godzin południowych mundurowi podjęli interwencje wobec 3 osób naruszających zakazy. Wspólny patrol policjantki z żołnierzem ukarał mandatem 64-letniego mieszkańca Warszawy, który przebywał na plaży. Kolejne dwie osoby, które nie zastosowały się do wprowadzonych zakazów, zostały pouczone.

W dalszym ciągu przypominamy  o zasadach, jakimi w trosce o zdrowie powinni się wszyscy kierować. Przez urządzenia głośnomówiące ciągle  podawane są komunikaty o pozostaniu w domu i wychodzeniu na zewnątrz  tylko w wyjątkowych sytuacjach. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Za złamanie przepisów związanych z epidemią grozi kara grzywny od 5 do 30 tys. zł.