Wiadomości

Działania na terenie powiatu sztumskiego w związku z epidemią koronawirusa

Data publikacji 05.04.2020

Dzisiaj na terenie powiatu sztumskiego prowadzone są wzmożone działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzenienia się choroby COVID-19. Policjanci wspierani przez Wojska Obrony Terytorialnej oraz Straż Miejska patrolują miejsca objęte zakazem i stanowczo reagują na niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie przeprowadzają dzisiaj (05.04.br.) wzmożone działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzenienia się choroby COVID-19. Na ulice wszystkich miejscowości skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy kontrolują okolice parków, skwerów, lasów a także inne miejsca, gdzie zakazane jest przebywanie. W działania na terenie powiatu sztumskiego zaangażowani są także Wojska Obrony terytorialnej oraz Straż Miejska. Policjanci sprawdzają czy osoby stosują się do wprowadzonego zakazu korzystania z wyznaczonych miejsc a także, zwracają uwagę na minimalną odległość między pieszymi oraz kwestie wychodzenia. Z domu osób do 18 roku życia bez nadzoru opiekuna. Wszystkie osoby, które nie stosują się do obowiązujących ograniczeń muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi i finansowymi. O konsekwencjach nieprzestrzegania kwarantanny przekonało się trzech mieszkańców powiatu sztumskiego, którzy w miniony piątek decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego zostali ukarani karą finansową po 5 tys. złotych.

W trakcie działań kontrolowane są również pojazdy, którymi mogą poruszać się osoby, które łamią zakaz przemieszczania się. Mundurowi w trakcie służby sprawdzają cel wyjścia z domu oraz to czy piesi oraz kierowcy stosują się do nowych nakazów.

Policjanci w dalszym ciągu apelują o przestrzeganie zasad wprowadzony ograniczeń z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-Co-2. Mając na względzie bezpieczeństwo swoje, osób bliskich starajmy się nie wychodzić i pozostawać w domach. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich policjanci do odwołania będą prowadzić działania mogące zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia a w sytuacjach niestosowania się do nakazów i zakazów będą stanowczo reagować i egzekwować przestrzeganie przepisów. Przypominamy, ze złamanie kwarantanny zgodnie z nowymi przepisami grozi kara grzywny do 30 tys. złotych, którą nakłada powiatowy inspektor Sanitarny. Ponadto osoby które nie stosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z art. 54 oraz 116 Kodeksu wykroczeń. Kara może być jednak dotkliwsza, jeżeli prokurator oceni, że ktoś swoim zachowaniem naraził zdrowie i życie innych ludzi. Za to zgodnie z kodeksem karnym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.