Wiadomości

Kolejne mandaty za niestosowanie się do przepisów podczas stanu epidemii

Data publikacji 05.04.2020

Policjanci z powiatu tczewskiego prowadzą intensywne działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Do dzisiejszej służby skierowano łącznie 51 funkcjonariuszy, którzy kontrolują ulice, parki, bulwary oraz inne miejsca grupowania się większych ilości osób. Wspólnie z policjantami w powiecie do działań zaangażowani są również funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Już dzisiaj od samej północy policjanci w powiecie tczewskim interweniowali łącznie wobec 13 osób, które naruszyły obowiązujące przepisy. Wszystkie osoby zostały ukarane mandatami karnymi.

Policjanci w całym kraju wzmożyli swoje działania, które są ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Mundurowi w powiecie tczewskim podczas codziennych służb sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Funkcjonariusze egzekwują również przepisy dotyczące zakazu gromadzenia się. Na ulice wszystkich miejscowości skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy kontrolują miejsca, gdzie jest zakaz wchodzenia. W tych działaniach na terenie powiatu tczewskiego wspólnie z policjantami zaangażowane są Wojska Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Do dzisiejszej służby zaangażowano łącznie 51 funkcjonariuszy.

Większość mieszkańców powiatu tczewskiego stosuje się do wydanych zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Niestety jednak są osoby, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i tym samym narażają na ryzyko zarażenia siebie oraz innych. Policjanci dzisiaj od samej północy mieli do czynienia z osobami, które nie stosowały się do obecnych przepisów. Mundurowi od północy do popołudnia ukarali mandatami karnymi 11 osób, które nie stosowały się do ograniczeń związanych z przemieszczaniem się oraz gromadzeniem się, zaś 2 osoby zostały ukarane mandatami za spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym. W przypadkach rażącego łamania obostrzeń i lekceważącego podejścia do obowiązujących zakazów trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i karą grzywny.

Przypominamy, że do odwołania każda osoba do 18 roku życia nie może wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwi ich obecność na ulicy. Obowiązuje także zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc m.in. parków, bulwarów, zieleńców czy też lasów. Wprowadzona została także minimalna odległość między pieszymi, która wynosi 2 metry.

Funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceń. Wprowadzone obostrzenia mają pomóc w walce z koronawirusem. Nieprzestrzeganie tych zasad bezpieczeństwa łączy się z narażaniem zdrowia i życia innych osób. Policjanci do odwołania będą prowadzić działania mogące zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, a w sytuacjach niestosowania się do nakazów i zakazów będą stanowczo reagować i egzekwować przestrzeganie przepisów.