Policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas pandemii - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas pandemii

Data publikacji 05.04.2020

Funkcjonariusze z powiatu kościerskiego wraz z innymi służbami mundurowymi kolejny dzień prowadzą intensywne działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Do codziennej służby skierowano blisko 50 policjantów, którzy kontrolują parki, miejscowości letniskowe, obręby sklepów oraz inne miejsca grupowania się większych ilości osób.

Wszyscy od blisko miesiąca znajdujemy się w trudnej sytuacji, z którą wiążą też niestety pewne nowe nakazy czy ograniczenia. Z kolei policjantom zlecone zostały nowe zadania związane ze zwalczaniem epidemii. Jest to m.in. wspieranie służb sanitarnych poprzez prowadzenie nadzoru nad osobami pozostającymi w kwarantannie oraz egzekwowanie przestrzegania przez mieszkańców nowych ograniczeń. Osoby, które lekceważą nowe obostrzenia, dotyczące m.in. organizowania spotkań, przemieszczania się w sprawach niezbędnych muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi i finansowymi. Wzmożone służby policjantów na terenie naszego powiatu okazują spore zdyscyplinowanie mieszkańców, jednak na terenie powiatu odnotowaliśmy pięć przypadków łamania przepisów – wszystkie zostały ukarane. Dziś funkcjonariusze nie odnotowali łamania tych przepisów.
W związku z ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach naszych miast jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci nadal patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam, gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób. Pamiętajmy, że policjanci w trosce o zdrowie Polaków z całą stanowczością egzekwują obowiązujące przepisy. Mundurowi też przypominają i pouczają o zaleceniach i zasadach dotyczących choćby bezpiecznego przemieszczania się, przypominają o tym, że należy zachowywać odpowiedni dystans od innych osób, że nie jest to czas na spotkania towarzyskie, ponieważ obowiązuje nas zakaz organizowania spotkań.
Policjanci przypominają, że korzystanie z jednego auta w tym samym czasie przez kilka osób jest dopuszczalne tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne do wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych lub prowadzenia działalności gospodarczej. Więc jakiekolwiek towarzyskie przejażdżki samochodami są tak samo zakazane, jak choćby spotkania w parku. W obu tych sytuacjach policjanci mogą wobec takich osób zastosować postępowanie mandatowe lub skierować do sądu wniosek o ich ukaranie. Od nas wszystkich zależy to, czy powstrzymamy rozprzestrzenianie się koronawirusa, a policjanci mają możliwość i narzędzia, aby dyscyplinować osoby, które do tego zadania będą podchodziły zbyt lekceważąco. I funkcjonariusze – w trosce o zdrowie nas wszystkich – będą z tych możliwości korzystać bezwzględnie.