Wiadomości

Mandaty za niestosowanie się zakazu gromadzenia oraz przypadki łamania zasad kwarantanny

Data publikacji 03.04.2020

Tylko podczas minionej doby starogardzcy policjanci ujawnili kilka wykroczeń związanych z niestosowaniem się do zakazów dotyczących gromadzenia się oraz ujawnili przypadki łamania zasad kwarantanny. Jak widać mimo szeroko zakrojonych działań informacyjnych, nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów i wychodzą z domu, narażając siebie oraz innych na ryzyko zarażenia. Policjanci kolejny raz apelują o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

Każdego dnia policjanci sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Funkcjonariusze egzekwują również przepisy dotyczące zakazu gromadzenia się. Dodatkowo mundurowi podczas codziennych służb emitują z radiowozów specjalny apel, który zachęca wszystkich do pozostania w domu. Niestety, wśród nas są osoby, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i tym samym narażają na ryzyko zarażenia siebie oraz innych. W celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa obowiązkiem osób poddanych kwarantannie jest stałe przebywanie w miejscu jej odbywania.

Niestety, jak pokazują statystyki, tylko podczas minionej doby starogardzcy policjanci ujawnili 3 przypadki dotyczące złamania kwarantanny domowej. Wobec osób, które dopuściły się tego czynu, mundurowi wszczęli już stosowne postępowania dotyczące nieprzestrzegania nakazów i zakazów związanych z izolacją. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informację o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę w wysokości do 30 tys. złotych. Warto podkreślić, że według nowych wytycznych, policja będzie kontrolować osoby poddane kwarantannie nawet kilka razy dziennie.

Ponadto tylko wczoraj na terenie powiatu starogardzkiego mundurowi podjęli kilka interwencji z powodu grupowania się osób podczas trwania stanu epidemii. W związku z naganną postawą mieszkańców Kociewia funkcjonariusze nałożyli 7 mandatów karnych na osoby, które nie stosowały się do obowiązujących nakazów.

Apelujemy do wszystkich osób o przestrzeganie obowiązujących zasad, a zwłaszcza do rodziców, aby zadbali o to, żeby ich dzieci pozostały w domu. Policjanci codziennie kontrolują miejsca, gdzie mogą się gromadzić mieszkańcy – parki, bulwary, targowisko miejskie oraz tereny zielone. Pamiętajmy, że w przypadku niestosowania się do obowiązujących w związku ze stanem epidemii wytycznych, musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas kar finansowych.