Wiadomości

Policjanci apelują-bądźmy odpowiedzialni i zostańmy w domu. Trzech mężczyzn złamało obowiązek domowej kwarantanny

Data publikacji 01.04.2020

Policjanci z powiatu chojnickiego apelują o stosowanie się do zaleceń pozostania w domu i nie gromadzenia się w miejscach publicznych. To od nas wszystkich zależy zdrowie, a nawet życie naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Sprawy trzech osób łamiących domową kwarantannę na terenie miasta i gminy Chojnice oraz jednej z wsi w gminie Czersk zakończą się sądzie.

To ważne, abyśmy w tym trudnym dla wszystkich czasie zachowywali się odpowiedzialnie i przestrzegali podanych zaleceń. Policjanci codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną, zachowują się odpowiedzialnie i czy nie opuszczają wyznaczonych miejsc. Nawet osoby korzystające z aplikacji „Kwarantanna domowa” mogą wyrywkowo zostać skontrolowane. To w znacznej mierze od nas samych zależy czy chorych będzie jeszcze więcej. Duża część mieszkańców stosuje się do zaleceń i apeli, jednak zdarzają się osoby, które łamią przepisy związane z domową kwarantanną i zakazem gromadzenia się osób.  

Od wprowadzenia przepisów dotyczących przebywania w domowej kwarantannie policjanci z powiatu chojnickiego wczoraj po raz pierwszy odnotowali 3 osoby, które niestosowały się do zakazu opuszczania miejsca odbywania kwarantanny. Jeden z mężczyzn tłumaczył, że poszedł się przewietrzyć, drugi pojechał do fryzjera, bo usłyszał, że zakłady fryzjerskie będą zamknięte, a kolejny po zakupy. W każdym przypadku policjanci sporządzili wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Za takie zachowanie sąd może wymierzyć im grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. złotych. Dodatkowo, o niestosowaniu się do kwarantanny został powiadomiony powiatowy inspektor sanitarny, który może nałożyć karę grzywny w wysokości 30 tys. zł.

Pamiętajmy! Od naszej odpowiedzialnej postawy i stosowania się do zaleceń oraz ograniczeń zależy nasza przyszłość. Postępowanie zgodnie z wprowadzonymi przepisami pozwoli na zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz na zminimalizowanie niebezpieczeństwa dla naszych rodzin czy znajomych. Jednocześnie informujemy, że mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa w działaniach wspierać nas mogą również inne umundurowane służby.