Złamała kwarantannę domową - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Złamała kwarantannę domową

Data publikacji 30.03.2020

W minioną niedzielę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie sprawdzali adresy osób objętych kwarantanną. Niestety 44-letnia mieszkanka powiatu sztumskiego została zauważona na spacerze. Grożą jej surowe konsekwencje.

W minioną niedziele policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie dokonując sprawdzeń osób przebywających na domowej kwarantannie ujawnili przypadek lekceważącego i nieodpowiedzialnego podejścia do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz innych służb. Przypadek ten odnotowany został na terenie Sztumu.

Mundurowi którzy pojechali pod adres osoby mającej przebywać tam na kwarantannie nie zastali kobiety, która powinna być w domu. Podjęto próbę skontaktowania się telefonicznie. Telefon jednak był wyłączony. Po kilku minutach funkcjonariusze zauważyli kobietę która pomimo zakazu, wyszła sobie na spacer. Policjanci poinformowali 44-letnią mieszkankę powiatu sztumskiego o konsekwencjach prawnych wynikających z kodeksu wykroczeń. Kobieta powróciła do swojego miejsca zamieszkania.

Za złamanie kwarantanny zgodnie z nowymi przepisami grozi kara grzywny do 30 tys. złotych, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie stosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością, wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Kara może być jednak dotkliwsza, jeżeli prokurator oceni, że ktoś swoim zachowaniem naraził zdrowie i życie innych ludzi. Za to zgodnie z kodeksem karnym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

  • logo kwp