Pierwsze kary za nieprzestrzeganie zakazu gromadzenia się - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Pierwsze kary za nieprzestrzeganie zakazu gromadzenia się

Data publikacji 27.03.2020

Wczoraj malborscy dzielnicowi podjęli interwencję wobec grupujących się osób. Siedmioro młodych ludzi pomimo obowiązujących zakazów urządziło sobie spotkanie towarzyskie w jednym z malborskich parków. Funkcjonariusze sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Za złamanie obowiązujących nakazów grozi grzywna do 5000 złotych. Policja apeluje o przestrzeganie obowiązujących zasad.

W czwartek (26 marca br. ) około godziny 13.45 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Malborku otrzymał zgłoszenie od jednego z mieszkańców miasta, że pomimo obowiązujących zakazów w parku przy ul. Ciepłej w Malborku gromadzi się grupa osób. Natychmiast na miejsce udali się dzielnicowi, którzy zastali tam siedmioro młodych ludzi. Policjanci wylegitymowali młodzież. Okazało się , że pięcioro z nich miało ukończone 18 lat, natomiast dwie dziewczyny to 15 i 16-latka. Funkcjonariusze w rozmowie z nastolatkami ustalili, że mieli oni pełną świadomość o obowiązujących obecnie przepisach dotyczących przestrzegania zasad niegromadzenia się oraz o istniejącym ryzyku zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Młodzi ludzie wyrazili swój lekceważący pogląd na obowiązujące zasady. W związku z naganną postawą młodzieży mundurowi zdecydowali, że wobec 5 pełnoletnich osób zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu rejonowego w Malborku. Sprawą dwóch nastolatek zajmie się sąd rodzinny. Za złamanie zakazów dotyczących grupowania się grozi grzywna do 5000 złotych.

 

Malborscy policjanci codziennie kontrolują miejsca, gdzie mogą się gromadzić mieszkańcy – parki, bulwary, targowisko miejskie, itp. Ponadto funkcjonariusze rozpowszechniają komunikaty głosowe o niegromadzeniu się i pozostaniu w domu poprzez głośniki radiowozów oraz rozwieszanie plakatów informacyjnych na terenie całego powiatu.

 

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie obowiązujących zasad, a zwłaszcza do rodziców, aby zadbali oto, żeby ich dzieci pozostały w domu.