Zatrzymany 40-latek odpowie za oszustwa „na policjanta” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Zatrzymany 40-latek odpowie za oszustwa „na policjanta”

Data publikacji 20.03.2020

Tczewscy policjanci zatrzymali 40-letniego mieszkańca Wrocławia, którego podejrzewali o oszustwa tzw. metodą „na policjanta''. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Prokurator przedstawił zarzuty czterech oszustw oraz usiłowania kolejnego. Mundurowi ustalili, że 40-latek popełnił te czyny w warunkach recydywy. Dzisiaj sąd zadecyduje o losie zatrzymanego mieszkańca Wrocławia. Za te przestępstwa w recydywie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

19 lutego br. policjanci z Tczewa odebrali zgłoszenie o oszustwie. Mundurowi ustalili, że 60-letnia mieszkanka powiatu tczewskiego została oszukana tzw. metodą „na policjanta”. Sprawca skontaktował się z kobietą telefonicznie, przedstawił się, że jest policjantem i ostatecznie wyłudził od niej dorobek życia.

Policjanci przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie, dokładnie ustalili dokładny przebieg całego zdarzenia. Jak ustalili śledczy sprawca w tym zdarzeniu, zadzwonił do pokrzywdzonej, informując, że jest policjantem i chce zabezpieczyć jej pieniądze zgromadzone na koncie bankowym przed oszustami. Przyjmujący zgłoszenie mundurowi od razu widzieli, że jest to klasyczne oszustwo tzw. metodą „na policjanta”, przed którym tak często przestrzegają.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie przeanalizowali szczegółowo to zdarzenia oraz wszystkie dotychczasowe zgłoszenia. Szeroko zakrojone działania operacyjne, ustalenia śledczych oraz żmudna praca funkcjonariuszy doprowadziły do ustaleń, że związek z tym zdarzeniem ma 40-letni mieszkaniec Wrocławia. Podejrzewany mężczyzna został zatrzymany 18 lutego br. na terenie Wrocławia i został przetransportowany do tczewskiej komendy. Funkcjonariusze dodatkowo ustalili, że zatrzymany mężczyzna ma związek z czterema innymi takimi samymi przestępstwami, gdzie osoby starsze straciły pieniądze.

Dzisiaj mężczyzna został przesłuchany przez śledczych. Prokurator przedstawił zatrzymanemu 40-latkowi zarzuty czterech oszustw oraz usiłowania oszustwa. Mundurowi ustalili, że 40-latek popełnił te czyny w warunkach recydywy. Dzisiaj sąd zadecyduje o losie zatrzymanego mieszkańca Wrocławia. Obecnie policjanci ustalają wszystkie okoliczności działalności przestępczej mieszkańca Wrocławia.

 

Za te przestępstwa w warunkach recydywy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy:

- nie informują przez telefon o swoich działaniach,

- nie proszą o przekazanie pieniędzy,

- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,

- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, czy też haseł,

- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,

- nie proszą o zaciągnięcie kredytu.