Początek roku z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Początek roku z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 17.03.2020

Od początku roku internauci zaznaczyli na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 123 miejsca w powiecie puckim, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. W większości zgłoszenia dotyczą nieprawidłowego parkowania. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia.

Od 1 stycznia 2020 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku odnotowali 123 miejsca na naszym terenie, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wspomniana aplikacja KMZB cieszy się dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.

Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów od początku roku zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie (60 zgłoszeń, z których 46 zostało potwierdzonych przez mundurowych). Internauci nanieśli na mapę zgłoszenia dotyczące również spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (23 zgłoszenia, z których potwierdzono 21). Pojawiły się też sygnały dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości m.in. w Mieroszynie na ul. Puckiej czy tez w Lubkowie na ul. Długiej. Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla stróżów prawa, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony.

Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami którymi dysponowali dzielnicowi w swoich rejonach oraz policjanci ruchu drogowego, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów na drogach naszego powiatu. W związku z naniesionymi na mapę zgłoszeniami, policjanci sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Po potwierdzeniu danego zgłoszenia policjanci obejmują wskazane miejsce nadzorem. Po potwierdzeniu sygnałów kwestie nieprawidłowych parkowań i bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze omawiają również na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że przez nasze źle zaparkowane pojazdy, np. po obu stronach jezdni lub w bramach wjazdowych do posesji, tarasujemy przejazd służbom ratunkowym lub mieszkańcom.

Zachęcamy do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.