Wiadomości

Wybił szyby w oknie, bo zwrócono uwagę jego koledze. Policjanci udowodnili im kolejne przestępstwa

Data publikacji 10.03.2020

Sopoccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 20 i 23 lat. 23-letni recydywista działając z pobudek chuligańskich, publicznie i bez żadnego powodu, wybił kamieniem szyby w oknie mieszkania. Ponadto funkcjonariusze udowodnili obu sprawcom, że w lutym br. dwukrotnie włamali się do samochodów na minuty, jeździli nimi i uszkodzone porzucali. Oprócz tego we wrześniu 2019 roku usiłowali dokonać krótkotrwałego zaboru kolejnego auta. Sprawcy usłyszeli zarzuty ze te przestępstwa. Dodatkowo 20-latek usłyszał zarzuty złamania sądowego zakazu kierowania pojazdami oraz jest poszukiwany celem odbycia kary pozbawienia wolności.

W nocy z 7/8 marca br. dyżurny sopockiej policji otrzymał zgłoszenie, że nieznani mężczyźni wybili szyby w oknie mieszkania i uciekli. Jadący na interwencję policjanci zauważyli niedaleko miejsca zdarzenia dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisowi. Jeden z nich na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać, ale po krótkim pościgu został on obezwładniony i zatrzymany. Okazało się, że to znany policjantom 20-letni mieszkaniec Sopotu. Drugim z zatrzymanych był 23-letni recydywista. Obaj w chwili zatrzymani byli nietrzeźwi i mieli w wydychanym powietrzu odpowiednio 1,5 oraz ponad 2 promile alkoholu.

Pracujący nad sprawą policjanci ustalili, że 23-latek działając z pobudek chuligańskich, publicznie i bez żadnego powodu, wybił kamieniem szyby w oknie mieszkania, po tym jak będący na balkonie właściciel lokalu zwrócił uwagę jego koledze, że oddaje mocz przy budynku. Straty z tytułu zniszczeń zostały wycenione na 800 zł. Oprócz tego sopoccy funkcjonariusze udowodnili zatrzymanym mieszkańcom Sopotu, że wrócili oni do przestępczego procederu i w lutym br. po wybiciu szyby dwukrotnie włamali się do samochodów, które można wynająć, jeździli nimi po Gdańsku i Sopocie, a następnie porzucili uszkodzone. Oprócz tego we wrześniu 2019 roku włamali się do kolejnego wynajmowanego samochodu i usiłowali dokonać jego krótkotrwałego użycia, lecz zamierzonego celu nie osiągnęli. Śledczy ustalili też, że 20-letni sopocianin kierując samochodami, do których włamali się, złamał 3-letni sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz jest poszukiwany celem odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności za popełnione wcześniej przestępstwo.

Wczoraj 23-letni sprawca usłyszał cztery zarzuty dotyczące uszkodzenia mienia, zaboru w celu krótkotrwałego użycia pojazdu oraz usiłowania krótkotrwałego zaboru. Jego 20-letni wspólnik usłyszał pięć zarzutów dotyczących dokonania i usiłowania zaboru w celu krótkotrwałego użycia pojazdu oraz złamania sądowego zakazu kierowania pojazdami. Dziś policjanci doprowadzoną do aresztu śledczego zatrzymanego 20-latka celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. 

Zabór w celu krótkotrwałego użycia pojazdu po wcześniejszym pokonaniu zabezpieczeń to przestępstwo zagrożone karą  od 6 miesięcy do 8 lat. Za uszkodzenie mienia grozi do 5 lat więzienia. Popełnienie tych przestępstw w warunkach recydywy skutkuje tym, że sąd może wymierzyć karę zwiększ