Nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych

Data publikacji 09.03.2020

W sobotę wieczorem policjanci ruchu drogowego zatrzymali 24-latka, który nietrzeźwy i pomimo zakazu sądowego kierował skodą. Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków i uderzył w tył peugeota. Kolejny nietrzeźwy sprawca kolizji, został zatrzymany w sobotę wieczorem na drodze S-7. 35-latek, który miał wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu, stracił panowanie nad samochodem i na zakręcie uderzył w barierę energochłonną. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

W sobotę tuż po godzinie 20:00 policjanci ruchu drogowego odebrali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Okopowej. Funkcjonariusze pojechali na miejsce i ustalili, że 24-letni kierowca skody nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył peugeota. Pokrzywdzony w tym zdarzeniu w rozmowie ze sprawcą kolizji poczuł od niego alkoholu, zabezpieczył kluczyki od jego samochodu i zaalarmował policjantów. Badanie alkomatem sprawcy kolizji wykazało, że miał w wydychanym powietrzu ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że 24-latek ma sądowy zakaz kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu Policji.

Tego samego dnia na drodze S-7 doszło do kolizji, której sprawca był nietrzeźwy. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, ustalili, że kierowca audi stracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierę energochłonną. Mężczyzna został wylegitymowany, a także zbadano jego stan trzeźwości. Alkomat pokazał, że 35-letni mieszkaniec powiatu gdańskiego wsiadł za kierownicę samochodu i spowodował kolizję, kierując po pijanemu. Dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania.

Złamanie zakazu sądowego to przestępstwo, za które grozi 5 lat pozbawienia wolności. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, grzywna, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Policjanci przypominają. Kierowanie pojazdem po alkoholu jest niebezpieczne i powoduje realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Uwaga kierowcy będącego pod wpływem alkoholu jest rozproszona, a reakcje opóźnione. Taka osoba nie potrafi właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury. To wszystko powoduje, że w takim stanie nie należy wsiadać za kierownicę. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni, ale również ich pasażerowie oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze! Noga z gazu i bezpiecznie do celu to hasło jak najbardziej odpowiednie do panujących warunków na drodze. Zbliża się wiosna, jest coraz cieplej, jednak należy pamiętać, że na drogach zalega sporo piasku, który wysypały pługopiaskarki. Dodatkowo deszcz i niskie temperatury to czynniki, które w przypadku nagłego hamowania znacznie wydłużają jego drogę. W ostatni weekend policjanci aż 70 razy byli na miejscu kolizji drogowych.

W minioną sobotę kierujący skodą jadąc ul. Słowackiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie na samochodem i uderzył w barierki. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

  • miejsce wypadku
  • miejsce wypadku