Policjantki rozdawały dzieciom odblaski - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjantki rozdawały dzieciom odblaski

Data publikacji 21.02.2020

Policjantki z kwidzyńskiej komendy w ramach prowadzonych działań profilaktycznych „Uczę się bezpieczeństwa" i akcji „Świeć przykładem”, spotkały się z uczniami klas pierwszych w powiecie kwidzyńskim. Podczas spotkania funkcjonariuszki rozmawiały z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a w szczególności o tym, dlaczego warto stosować elementy odblaskowe. Partnerem akcji "Uczę się bezpieczeństwa" jest Fundacja LOTOS, która przygotowała dla dzieci specjalne odblaskowe kamizelki.

W mijającym tygodniu policjantki z kwidzyńskiej komendy rozdawały kamizelki odblaskowe najmłodszym uczestnikom ruchu. Kilkadziesiąt sztuk trafiło do uczniów, m.in. ze szkół podstawowych w Nowym Dworze, Janowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i 6 w Kwidzynie. Wszystko to odbyło się w ramach prowadzonej akcji „Uczę się Bezpieczeństwa" oraz „Świeć przykładem”. Celem tego typu działań profilaktycznych jest edukacja dzieci o zagrożeniach, jakie czyhają na nie w życiu codziennym jako niechronionych użytkowników dróg. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzieci z uwagą wysłuchały policjantek, które przekazywały ważne i przydatne informacje oraz promowały noszenie elementów odblaskowych, zwłaszcza o tej porze roku. Funkcjonariuszki przypominały dzieciom, że elementy odblaskowe niejednokrotnie ratują życie. Dlatego warto nosić je na ubraniu czy plecaku.

Kwidzyńscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie osoby które poruszają się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Nawet jeden element odblaskowy na ubraniu czy plecaku zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), dlatego zaleca się pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.