Policjanci zatrzymali do kontroli forda z cofniętym licznikiem - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci zatrzymali do kontroli forda z cofniętym licznikiem

Data publikacji 07.02.2020

Wczoraj kościerscy policjanci podczas kontroli pojazdu marki peugeot wykryli różnice we wskazaniu drogomierza. Okazało się, że licznik był cofnięty o blisko 450 tys. kilometrów. Właściciel samochodu będzie musiał wyjaśnić tę różnicę. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

Wczoraj w południe funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie na terenie powiatu kościerskiego zatrzymali do kontroli 27-letniego mężczyznę kierującego pojazdem marki peugeot boxer. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w zeszłym roku w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 520321, natomiast w czasie wczorajszej kontroli drogomierz wskazał liczbę 45296 km. Dokładna różnica wyniosła 475025 km. Na miejsce policjanci wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości. Mężczyzna tłumaczył, że miał awarię prędkościomierza i sam zlecił wykasowanie licznika.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.