Policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena z cofniętym licznikiem - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena z cofniętym licznikiem

Data publikacji 31.01.2020

Policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 23-letniego mieszkańca gminy Puck, który kierował volkswagenem nie korzystając z pasów bezpieczeństwa oraz miał niesprawne oświetlenie pojazdu. Podczas dalszej kontroli drogowej okazało się, że auto ma cofnięty licznik. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

Na początku tygodnia funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego mężczyznę prowadzącego volkswagena, który nie korzystał z pasów bezpieczeństwa oraz miał niesprawne oświetlenie pojazdu. Podczas dalszego sprawdzania samochodu funkcjonariusze stwierdzili, że ma on cofnięty licznik.

Policjanci wykonali oględziny pojazdu, sporządzili protokoły oraz dokumentację służbową. Za popełnione wykroczenia mundurowi ukarali kierującego mandatami karnymi. Z uwagi na wykryte usterki pojazdu funkcjonariusze także zatrzymali dowód rejestracyjny. Ponadto na podstawie zebranego materiału dowodowego, kolejne czynności w tej sprawie będą realizować policjanci w celu wyjaśnienia ww. nieprawidłowości.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

  • Policjanci robią oględziny zabezpieczonego samochodu
  • Policjanci robią oględziny zabezpieczonego samochodu
  • Policjanci robią oględziny zabezpieczonego samochodu