Wiadomości

Postępowanie w sprawie przywłaszczenia zabytkowych dział z XVII/XVIII wieku

Data publikacji 29.01.2020

Policjanci z Gdańska prowadzą postepowanie dot. zniszczenia stanowiska archeologicznego oraz przywłaszczenia dwóch armat z XVII/XVIII wieku. W ubiegłym tygodniu pod nadzorem prokuratora armaty zostały wydobyte z dna Martwej Wisły na terenie jednej z firm. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zabytkowe działa zostaną przekazane na czas postępowania do Narodowego Muzeum Morskiego.

10 stycznia policjanci zostali poinformowani, że w trakcie prac wodnych na Motławie  pracownicy jednej z firm znaleźli na dnie dwie armaty z XVII/XVIII wieku, wydobyli je, a następnie przetransportowali na teren firmy i ponownie zatopili.

W trakcie działań funkcjonariusze potwierdzili te informacje i wszczęli postępowanie wyjaśniające, które dotyczy zniszczenia stanowiska archeologicznego, przywłaszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz nie poinformowania o znalezisku konserwatora zabytków. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

21 stycznia policjanci w ramach koordynowanych działań wspólnie z przedstawicielem Pomorskiego Konserwatora Zabytków i prokuratorem nadzorowali wydobycie zabytku. Policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny, technik wykonał dokumentację fotograficzną i zabezpieczył ślady. Funkcjonariusze będą również ustalać, czy w trakcie przenoszenia zabytek nie został uszkodzony.

Za tego typu przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.