Policja apeluje o ostrożność na drogach! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policja apeluje o ostrożność na drogach!

Data publikacji 21.01.2020

W związku z panującą aurą zadbajmy o zwiększenie koncentracji i zdolności przewidywania tego co się dzieje na drodze. Apelujemy do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych i kierujących jednośladami. Mżawka, temperatury - w dzień dodatnie, a w nocy ujemne - to wszystko sprawia, że na drogach i chodnikach jest ślisko. Policjanci apelują o ostrożną jazdę i uwagę podczas spacerów. Oblodzona nawierzchnia staje się niebezpieczną pułapką, a najmniejszy błąd kierowcy może skończyć się zjechaniem do rowu lub zderzeniem z innym pojazdem. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na jazdę samochodem, jedźmy wolniej i ostrożnie.

W ostatnich dniach na drogach powiatu starogardzkiego doszło do kilkunastu kolizji drogowych. Uczestniczyli w nich zarówno piesi jak i kierujący pojazdami. Do wspomnianych zdarzeń najczęściej dochodziło w pobliżu przejść dla pieszych i skrzyżowań. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

W związku z panującą aurą policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Bądźmy przezorni i starajmy się przewidywać to, co może  wydarzyć się przed nami na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Zwiększymy odstęp od pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, aby w każdej chwili móc bezpiecznie zatrzymać nasze auto. Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań nie hamujmy w ostatniej chwili, tylko zwolnijmy dużo wcześniej. Każdy manewr wyprzedzania lub wymijania może być niebezpieczny, dlatego żeby nie stracić panowania nad autem, wykonujmy je płynnie i mniej gwałtownie. Pamiętajmy również, że żaden, nawet najbardziej nowoczesny system bezpieczeństwa jaki posiada nasze auto, nie uchroni nas przed lodowiskiem na jezdni.

Mundurowi apelują do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych. W pobliżu przejścia dla pieszych z wyprzedzeniem rozpoczynajmy hamowanie. Pamiętajmy, że na chodnikach i na przejściach może być ślisko. W takiej sytuacji zejście z pasów zajmuje więcej czasu. Nietrudno też o poślizgnięcie się i upadek, często wprost pod nadjeżdżający samochód.

Policjanci apelują także do pieszych, aby wchodząc na przejście brali pod uwagę wydłużoną drogę hamowania pojazdów. Pamiętajmy o kamizelkach lub elementach odblaskowych, które sprawią, że będziemy bardziej widoczni na drodze. Mundurowi przestrzegają przed wchodzeniem na przejście tuż przed jadącym pojazdem. Przechodząc na drugą stronę ulicy unikajmy miejsc, w których jest to zabronione. 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zmienimy warunków, jakie przynosi nam aura, natomiast mamy wpływ na nasze zachowanie i bezpieczeństwo na drodze.