Wiadomości

Posługiwanie się „kolekcjonerskim” prawem jazdy jest przestępstwem

Data publikacji 17.01.2020

Wejherowscy policjanci w trakcie kontroli drogowej rozpoznali fałszywe prawo jazdy, którym wylegitymował się kierujący. Kierowca posłużył się „kolekcjonerską” kartą, imitującą autentyczny dokument za co może mu grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego, który wylegitymował się kolekcjonerską kartą imitującą prawo jazdy. Mundurowi błyskawicznie zorientowali się, że mają do czynienia z podróbką. Funkcjonariusze zweryfikowali dokument w systemie i okazało się, że taki dokument nigdy nie był wydany.

Art. 270 Kodeksu Karnego mówi o tym: Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Policjanci przestrzegają niech ten przypadek będzie lekcją dla wszystkich tych, którzy uważają, że można się posługiwać „kolekcjonerskimi” dokumentami. W Internecie funkcjonuje wiele stron, na których można zamówić niemal dowolny dokument, na przykład dowód osobisty czy prawo jazdy. Część z nich jest wykonana w sposób do złudzenia przypominający prawdziwe dokumenty. Mundurowi przypominają, że używanie takich dokumentów grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.