Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie tczewskim za 2019 rok - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie tczewskim za 2019 rok

Data publikacji 09.01.2020

Tczewscy policjanci podsumowując 2019 rok odnotowali 783 zgłoszenia, które zostały naniesione w interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie pomaga zarówno społeczności lokalnej jak i Policji w tym, aby eliminować zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki tym informacjom funkcjonariusze przeprowadzają interwencje, które przyczyniają się do likwidacji wskazanych na mapie nieprawidłowości.

Od lipca 2016 roku pomorscy policjanci reagują na każde naniesione przez internautów zgłoszenie w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie jest dostępne dla mieszkańców na stronach komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Każdy osoba korzystająca z Internetu może zasygnalizować na mapie interaktywnej o zagrożeniu pojawiającym się w danej okolicy, a dalszą już weryfikacją zajmą się policjanci. Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu tczewskiego nanieśli w sumie ponad 3 tys. zgłoszeń.

W 2019 roku mundurowi na terenie powiatu tczewskiego odnotowali 783 zgłoszenia w interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, które zostały naniesione przez internautów. Część z tych zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych nieprawidłowości. Jak widać wprowadzenie tego narzędzia, uaktywniło mieszkańców Tczewa, którzy chętnie współpracują z funkcjonariuszami. Na 783 zgłoszenia naniesione przez internautów, mundurowi potwierdzili 372 sygnały, które objęli nadzorem w codziennych służbach. W minionym roku do najczęstszych wskazywanych na mapie nieprawidłowości w powiecie tczewskim można zaliczyć nieprawidłowe parkowanie (310 zgłoszeń), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (211 zgłoszeń) oraz przekraczanie dozwolonej prędkości (140 zgłoszeń). Jest to łącznie ponad 84% wszystkich zgłoszonych zagrożeń w 2019 roku. W dalszej kolejności internauci wskazywali miejsca, gdzie miała być nieprawidłowa infrastruktura drogowa (30 zgłoszeń).

Weryfikacją zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w zakresie ruchu drogowego zajmują się funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego. Najczęściej w zeszłym roku interweniowali oni w Tczewie, Stanisławiu, Czarlinie, Narkowach, Gniewie oraz Tymawie. Kierowani w te rejony policjanci za popełniane wykroczenia nakładali mandaty karne oraz kierowali wnioski do sądu o ukaranie. W związku z potwierdzoną nieprawidłową infrastrukturą drogową policjanci sporządzali wystąpienia do zarządców dróg.

W powiecie tczewskim policjanci otrzymywali sygnały dotyczące również aktów wandalizmu oraz dzikich wysypisk śmieci. Funkcjonariusze, potwierdzając te zgłoszenia, przyczynili się do wyeliminowania tych nieprawidłowości w poszczególnych miejscach.

Każdy z otrzymanych sygnałów policjanci sprawdzają podczas codziennych służb. Jeśli zgłoszona informacja potwierdzi się, to policjanci nadają jej status „potwierdzone”, jednocześnie dążąc do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Każdy z nas korzystając z aplikacji KMZB ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swoim rejonie miejsca zamieszkania. Mundurowi przypominają, że platforma nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji, nadal należy w takich przypadkach korzystać z numerów alarmowych.