Przedświąteczne działania dzielnicowych „Choinka-19” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Przedświąteczne działania dzielnicowych „Choinka-19”

Data publikacji 20.12.2019

W województwie pomorskim trwają działania pod nazwą „Choinka-19”. Sopoccy dzielnicowi aktywnie włączyli się w tą akcję i wspólnie z leśniczym sprawdzają nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupiają na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje choinki. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno świątecznych drzewek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego też pomorscy policjanci wspólnie z leśniczymi i strażnikami leśnymi prowadzą w całym województwie akcję pod kryptonimem „Choinka-19”.

 

Do działań aktywnie włączyli się też sopoccy dzielnicowi. Funkcjonariusze wspólnie z leśniczym oraz pracownikami Leśnictwa Sopot sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek pod kątem ich źródła pochodzenia, ale również patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Umieszczane w różnych miejscach foto pułapki oraz wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie osób od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek. W okresie przedświątecznym dzielnicowi aktywnie włączyli się też w akcję „Choinkobranie”, która odbyła się 14 grudnia br. w Leśnictwie Sopot. Podczas tej imprezy policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników, którzy przyjechali samemu wyciąć choinkę oraz udrażniali ruch w okolicy leśniczówki.

 

Policjanci przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu grozi mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

  • Kontrola przewożonych drzewek
  • Kontrola przewożonych drzewek