Uważajmy na wiadomości SMS od oszustów - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Uważajmy na wiadomości SMS od oszustów

Data publikacji 18.12.2019

Wczoraj do kartuskiej komendy zgłosiła się 32 letnia mieszkanka powiatu kartuskiego, której z konta bankowego zniknęło 2860 złotych. Jak się okazało wcześniej skorzystała z linku do strony płatniczej, który otrzymała w wiadomości SMS z prośbą o uregulowanie płatności w kwocie 1,51 złotych za przesyłkę kurierską. Aby uniknąć podobnych problemów należy uważnie czytać wszystkie wiadomości, a przede wszystkich nie korzystać z linków podanych w treści, prowadzących do systemów elektronicznych płatności.

Kupowanie prezentów to nierozłączny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W tym celu coraz częściej korzystamy z portali internetowych. Wówczas pozostaje już tylko czekać na kuriera z przesyłką. Policjanci jednak apelują, aby podczas tej metody zakupów kierować się rozwagą i zasadną ograniczonego zaufania. O skutkach nie przestrzegania zasad bezpieczeństwa przekonało się dwoje mieszkańców powiatu kartuskiego – 32 letnia kobieta, która straciła pieniądze w kwocie 2860 złotych oraz 35 letni mężczyzna, któremu skradziono z konta bankowego 1100 Euro. Wszystko zaczęło się od otrzymanej wiadomości SMS z informacją o konieczności dokonania dopłaty do przesyłki kurierskiej w kwocie 1,51 złotych. Było to warunek, aby otrzymać zamówioną paczkę. W treści podany był również link do bankowego systemu płatności elektronicznej. Po skorzystaniu z linku obie osoby podały swój login oraz hasło. Dane te natychmiast zostały przechwycone przez oszustów i wykorzystane na właściwej stronie internetowej banku, w celu wykonania zagranicznego przelewu bankowego. Gdy mieszkańcy powiatu kartuskiego zorientowali się, że padli ofiarami oszusta było już za późno na anulowanie tych operacji bankowych.

 

Policjanci apelują, aby nigdy nie odpowiadać na wiadomości SMS lub e-mail nieznanego pochodzenia, a zwłaszcza te, które zawierają linki pozwalające na uregulowanie zaległości lub zapłaty za usługi. Wszelkie nasze podejrzenia może wyjaśnić biuro obsługi klienta firmy kurierskiej lub firmy, w której składamy zamówienie.