Czy przygotowałeś już swój samochód na zimę? - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Czy przygotowałeś już swój samochód na zimę?

Data publikacji 12.12.2019

Nie dajmy się zaskoczyć rozpoczynającym się zimowym warunkom na drogach. Kierowco zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, pamiętaj o wymianie opon na zimowe, sprawdzeniu oświetlenia pojazdu, stanu akumulatora i płynów eksploatacyjnych. Odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.

W rejonie pomorza już odnotowaliśmy pierwsze przymrozki. A to oznacza, że kierowcy powinni już być przygotowani do zimy. Niestety, nie każdy pamięta o odpowiednim przygotowaniu technicznym swojego pojazdu przed rozpoczynającymi się mrozami. A przecież to bardzo ważne, bo od tego często zależy nasze bezpieczeństwo.

Kto jeszcze nie przygotował swojego samochodu do zimowych warunków powinien pomyśleć o tym jak najszybciej. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, o których należy pamiętać. Najważniejszą czynnością w trakcie przygotowania samochodu na nadejście zimy jest oczywiście wymiana opon na zimowe. Takie opony posiadają zupełnie inne właściwości jezdne w niskich temperaturach. Dzięki nim pojazd uzyskuje lepszą przyczepność i skraca się droga hamowania na przymrożonym i zaśnieżonym podłożu. Kolejną czynnością powinno być sprawdzenie oświetlenia pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można je jak najszybciej wymienić. Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych oraz wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. W razie potrzeby koniecznym jest uzupełnienie braków oleju w silniku oraz płynu do chłodnicy. Sprawdźmy również stan naładowania akumulatora. Stary, nie naładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.

Odpowiednie przygotowanie pojazdu do zmieniających się warunków atmosferycznych zwiększy niezawodność naszego pojazdu oraz uchroni nas od dodatkowych zmartwień związanych z usterkami, którym mogliśmy zapobiec. Policjanci przypominają, że odpowiednie przygotowanie samochodu połączone z rozsądną jazdą, to gwarant bezpieczeństwa dla samego kierującego jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują również do pieszych aby w nadchodzących niełatwych warunkach atmosferycznych jeszcze większą uwagę poświęcili na swoje bezpieczeństwo. Bądźmy ostrożni podczas przekraczania jezdni, nie tylko na przejściach na pieszych. Pamiętajmy, że w zimowych warunkach kiedy droga pokryta jest śniegiem bądź lodem droga hamowania samochodów może znacząco się wydłużyć. Przechodźmy przez jezdnię tylko wtedy kiedy upewnimy się, że jest to bezpieczne.