Negocjacje z przestępcami – ćwiczenia służb - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Negocjacje z przestępcami – ćwiczenia służb

Data publikacji 10.12.2019

Wczoraj na teren lęborskiej jednostki wojskowej wdarli się terroryści, którzy uwięzili żołnierzy, żądając wydania broni. Policyjne negocjacje z przestępcami doprowadziły do uwolnienia rannego zakładnika, a policyjni antyterroryści obezwładnili i zatrzymali napastników. Na szczęście były to ćwiczenia prowadzone przez wojsko, policję, straż pożarną oraz wojskowe służby medyczne. Celem ćwiczeń było sprawdzenie stanu gotowości i przygotowania wymienionych służb do działania w podobnych okolicznościach.

Wczoraj około godziny 09:00 dyżurny lęborskiej policji otrzymał zgłoszenie o tym, że na teren jednostki wojskowej w Lęborku wdarli się trzej uzbrojeni mężczyźni, którzy uwięzili żołnierzy, żądając wydania broni z magazynów w zamian za uwolnienie zakładnika, pieniędzy oraz pojazdu do ucieczki. Przestępcy ukryli się w budynku i ranili jednego z uwięzionych żołnierzy.

 

We wskazane miejsce natychmiast wysłane zostały patrole policji oraz policyjni negocjatorzy KWP w Gdańsku. Z uwagi na duże zagrożenie powstałą sytuacją podjęto decyzję o wezwaniu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku. Mundurowi upewnili się, że w budynku nikt inny nie przebywa i otoczyli teren, a negocjatorzy rozpoczęli rozmowy z terrorystami. Sprawnie przeprowadzone negocjacje doprowadziły do uwolnienia jednego rannego żołnierza, którego odebrały z miejsca zdarzenia wojskowe służby medyczne. Gdy terroryści próbowali wbiec z zakładnikiem do podstawionego dla nich pojazdu, do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, obezwładnili napastników i uwolnili zakładnika. W trakcie ucieczki przestępcy wzniecili w budynku pożar, do którego ugaszenia wezwano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

 

Na szczęście była to sytuacja zaaranżowana przez lęborską jednostkę wojskową na potrzeby sprawdzenia stanu gotowości wojska, policji, straży pożarnej i wojskowych służb medycznych w razie zaistnienia zagrożenia terrorystycznego. Tego rodzaju ćwiczenia mają też na celu usprawnienie procedur współdziałania wymienionych służb w podobnych okolicznościach.