Policjanci razem z pracownikiem socjalnym liczyli bezdomnych - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci razem z pracownikiem socjalnym liczyli bezdomnych

Data publikacji 09.12.2019

Zaczęła się zima i temperatura zwłaszcza w nocy spada do kilku stopni poniżej zera. Taka pogoda szczególnie zagraża osobom bezdomnym i nietrzeźwym. Codziennie policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. W miniony piątek funkcjonariusze razem z pracownikiem socjalnym w ramach badania socjodemograficznego „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2019”, sprawdzili miejsca gdzie przebywają takie osoby.

Funkcjonariusze z komendy w Człuchowie oraz podległych posterunków w trakcie codziennych patroli zwracają szczególna uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. W miniony piątek policjanci razem z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człuchowie, w ramach badania ilości osób bezdomnych sprawdzili miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się takie osoby. Sprawdzili rejon bazaru, pustostany na terenie miasta, rejony supermarketów i dworzec kolejowy w Człuchowie. Temperatura w tym dniu wynosiła nieco powyżej 0º C, kilku mężczyzn, którzy nie posiadają własnego mieszkania, lub miejsca, gdzie można bezpiecznie przenocować przebywało w piątek w noclegowni. Pracownik socjalny przeprowadził wśród nich ankietę na temat przyczyn bezdomności i poinformował o pomocy, jaką mogą otrzymać od miasta. Trzech bezdomnych z terenu Człuchowa znalazło schronienie w pustostanach na terenie miasta, jeden mężczyzna, przebywał na klatce schodowej w bloku na jednym z osiedli. Pracownik socjalny rozpytał ich o przyczyny bezdomności, informując jednocześnie o możliwości skorzystania z pomocy w noclegowni.

Mundurowi przez cały okres zimowy będą kontrolować miejsca grupowania się osób bezdomnych, parki, skwery i opuszczone budynki. Osoby bezdomne siedzące wieczorami i w nocy na ławkach w mieście i parku skierują do noclegowni. Nietrzeźwych odwiozą do domów, a jeśli będzie to niemożliwe umieszczą w takie osoby w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.

Policjanci apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i Policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni jeden telefon może uratować komuś życie.

  • Policjanci podczas  akcji liczenia bezdomnych
  • Policjanci podczas  akcji liczenia bezdomnych
  • Policjanci podczas  akcji liczenia bezdomnych