Wiadomości

Coraz zimniej na zewnątrz- nie zapomnijmy o bezdomnych i potrzebujących pomocy

Data publikacji 29.11.2019

Już od jutra ma nastąpić znaczny spadek temperatur na terenie całego kraju. Okres jesienno - zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych. Miejsca, w których przebywają zazwyczaj osoby bezdomne nie są ocieplone, a niskie temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego też każdego roku w tych newralgicznych miesiącach, policjanci monitorują sytuację proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Policjanci pomimo tego zwracają się z apelem do mieszkańców - nie przechodźmy obojętnie obok osób nocujących na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach, w okolicach śmietników, czy ogródków działkowych lub nietrzeźwych, narażonych na działanie niskiej temperatury. Każdy taki przypadek można zgłaszać policji, straży miejskiej lub pracownikom ośrodków pomocy społecznej. Może to zapobiec tragedii.

Wraz z rozpoczęciem chłodów funkcjonariusze apelują do społeczeństwa aby nie przechodzić obojętnie obok osób, których życie i zdrowie jest zagrożone. Każda reakcja może pomóc, a nawet uratować życie.

 

Pomorscy policjanci nieustannie kontrolują miejsca, w których mogą znajdować się bezdomni. Są to między innymi ogródki działkowe, pustostany, wiaty, dworce PKS i PKP, klatki schodowe. W przypadku zastania osób potrzebujących takiej pomocy, mundurowi zawsze oferują swoją pomoc, wręczają ulotki informujące o adresach instytucji, które udzielają wsparcia. Każda osoba, która skorzysta z pomocy oferowanej przez służby, zostanie przewieziona do miejsca, w którym będzie mogła się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, a także przespać w bezpiecznych warunkach.

 

Pamiętajmy, że na wychłodzenie organizmu mogą być również narażone osoby nietrzeźwe, które wieczory i noce spędzają na zimnie, przesiadując m.in. w parkach, skwerach, na przystankach komunikacji miejskiej. Nietrzeźwa osoba zdecydowanie szybciej traci ciepło.

 

Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka. W przypadku kiedy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie organizmu, zgłośmy to pod numerem alarmowym 112. Każde otrzymane zgłoszenie będzie sprawdzane przez mundurowych. Czasem wystarczy wykonać jeden telefon a możemy uratować komuś życie. Pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.