Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 20.11.2019

W piątek 22 listopada na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone działania „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów  oraz przypomnienie, że są oni  pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym. W okolicy przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu.

Apelujemy o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Według policyjnych danych, najczęściej do zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi w obszarze zabudowanym, na oznakowanych przejściach. Kierującym przypominamy, że w rejonie przecięcia dróg pieszych i zmotoryzowanych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru, jeżeli nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jesienna aura ogranicza widoczność oraz wydłuża drogę zatrzymania.  Przypominamy, że nawet drobne elementy odblaskowe mogą uratować życie.