Wiadomości

Rowerem, motorowerem i samochodem – 8 nietrzeźwych kierujących w rękach słupskich policjantów

Data publikacji 12.11.2019

W miniony weekend funkcjonariusze słupskiej komendy wyeliminowali z dróg naszego miasta i powiatu 8 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich było 6 kierujących samochodem, 1 rowerzysta i 1 motorowerzysta. Dwie osoby to sprawcy kolizji, inni zostali ujawnieni w trakcie kontroli drogowej. Najwyższy wynik nietrzeźwości to ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości zagrożona jest karą do 2 lat więzienia

Nietrzeźwi kierujący to niestety wciąż częsty widok na naszych drogach. Tylko w miniony weekend słupscy policjanci zatrzymali 8 kierujących, którzy wsiedli za kółko, będąc w stanie nietrzeźwości. Sprawcy poruszali się samochodami, rowerem i motorowerem. Badania alkomatem 1 kobiety i 7 mężczyzn w wieku od 21 do 54 lat wykazały od blisko 1 promila do ponad 3 promili alkoholu w ich organizmach. Te sytuacje wydarzyły się w gminach: Słupsk, Ustka, Kobylnica, Kępice oraz w samym mieście Słupsku. W każdym z przypadków policjanci uniemożliwili dalszą jazdę, zatrzymali prawo jazdy i sporządzili dokumentację służbową. Jeden ze sprawców zdarzenia drogowego dopuścił się ucieczki z miejsca kolizji. Szybkie ustalenia policjantów, dobra znajomość terenu i współpraca ze świadkami doprowadziły do zatrzymania 36-latka, który w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu.

Przypominamy też, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC.

  • miejsce wypadku