Jesień na drogach. Policjanci apelują o rozwagę - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Jesień na drogach. Policjanci apelują o rozwagę

Data publikacji 22.10.2019

Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia, opady deszczu oraz mgły znacznie pogarszają warunki jazdy oraz wydłużają drogę hamowania pojazdu. W konsekwencji prowadzić to może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia auta – niestety wielu kierowców o tym wciąż zapomina.

W piątek rano (18 października br.) ok. godziny 6.30 w miejscowości Rozpędziny doszło do kolizji drogowej. 21-latek jadący volvo w kierunku Kwidzyna najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków drogowych i zjechał na pobocze do przydrożnego rowu. Mężczyzna został zabrany karetką do szpitala. Był trzeźwy.

Kolejne zdarzenie miało miejsce tego samego dnia również w miejscowości Rozpędziny o godzinie 14.30, doszło tam to wypadku z udziałem quada. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, jadący wraz ze swoim znajomym 52-letni mężczyzna doprowadził do wywrócenia się pojazdu. Mężczyzna w stanie ciężkim został przetransportowany lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala w Gdańsku.

Dzisiaj 22 października br. o godzinie 8 rano doszło do dachowania samochodu osobowego w miejscowości Mareza ulica Korzeniewska.

Opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność na drogach. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym, dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście. Zazwyczaj w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Pamiętajmy, że w warunkach o zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania. Są jednak pewne warunki w ich stosowaniu. Jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.
Apelujemy, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy, jeżeli jest mgła lub są intensywne opady deszczu to należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Okres od października do marca to najtrudniejszy czas dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dla pieszych i kierujących jednośladami. Szybko zapadający zmrok w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi są słabo widoczni dla zmotoryzowanych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają im widoczność. Przypominamy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym od 31 sierpnia 2014 roku, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. A zatem nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwa.