Podsumowanie zabezpieczenia meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Podsumowanie zabezpieczenia meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk

Data publikacji 22.10.2019

W Gdyni na stadionie przy ul. Olimpijskiej odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami z Gdyni i Gdańska. Prawie tysiąc policjantów w mundurach i po cywilnemu zabezpieczało trasy dojazdowe i teren wokół stadionu oraz dbało o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców Trójmiasta. Zabezpieczenie przebiegło spokojnie, choć nie obyło się bez incydentów. Policjanci zatrzymali 2 osoby, a 30 zostało ukaranych mandatami karnymi za popełnione wykroczenia.

W niedzielę na stadionie przy ul. Olimpijskiej w Gdyni odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami z Gdyni i Gdańska. Nad bezpieczeństwem mieszkańców Trójmiasta i kibiców, którzy obejrzeli mecz na stadionie, czuwało prawie tysiąc policjantów.

Funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalni byli obecni na terenie Trójmiasta. Zabezpieczali trasy dojazdowe, okolice obiektu oraz kierowali ruchem na głównych skrzyżowaniach. Stróże prawa dbali, by każdy z uczestników meczu bez przeszkód dotarł na stadion, a potem równie bezpiecznie powrócił do domu.

W trakcie zabezpieczenia na terenie Sopotu funkcjonariuszy zaatakowała grupa pseudokibiców. W związku z tym incydentem, funkcjonariusze doprowadzili do jednostki Policji 6 osób. Teraz policjanci szczegółowo analizują zapisy z kamer, identyfikują kolejnych pseudokibiców, którzy dopuścili się ataku na funkcjonariuszy.

Podczas meczu na stadionie w Gdyni pseudokibice odpalili 40 rac świetlnych. W trakcie działań policjanci zatrzymali 2 osoby, 30 ukarali mandatami karnymi. Za pośrednictwem KGP policjanci skierowali wniosek do komisji ligi ekstraklasy, o rozważenie możliwości ukarania kibiców klubu Arki Gdynia za odpalenie pirotechniki podczas rozgrywanego meczu.

Z uwagi na charakter, wagę oraz antagonistyczne nastawienie kibiców obu drużyn przeprowadzenie meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Arka Gdynia - Lechia Gdańsk generowało realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie samej imprezy masowej, jak również podczas przemieszczania się kibiców przed i po meczu. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie mógł być również zachowany ze względu na prace remontowe Przystanku SKM Gdynia Redowo. Ani klub, ani kibice nie byli w stanie zagwarantować alternatywnego środka komunikacji i bezpiecznego przemieszczenia się grupy prawie 800 kibiców. Zgodnie z decyzją Wojewody Pomorskiego po przeprowadzonej dokładnej analizie stanu bezpieczeństwa mecz został rozegrany bez udziału kibiców drużyny przyjezdnej. Chuligańskie zachowanie pseudokibiców Lechii Gdańsk - rzucanie kamieniami i racami w kierunku policjantów potwierdza trafność tej decyzji.