Wiadomości

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” - policjanci przestrzegają i tłumaczą, że narkotyki zabijają!

Data publikacji 16.10.2019

Funkcjonariusz z chojnickiej komendy Policji oraz przedstawicielka Sanepidu z Chojnic kontynuują działania w ramach kampanii MSWiA- „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Wczoraj spotkali się z dziećmi i młodzieżą kolejnej szkoły, tym razem w Szkole Podstawowej w Charzykowach. Głównym tematem rozmów były zagrożenia płynące z eksperymentowania ze środkami odurzającymi i substancjami niewiadomego pochodzenia oraz składu, popularnie nazywanymi dopalaczami. Do katalogu profilaktycznych narzędzi włączyli poruszający spot filmowy "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty", który ma pokazać młodym ludziom, jakie są konsekwencje zażywania środków odurzających. Nie zabrakło również tematów dotyczących odpowiedzialności karnej oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Spotkanie, które odbyło się wczoraj w ramach kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Nie zabrakło także tematów związanych z odpowiedzialnością nieletnich i porad dotyczących  bezpiecznego poruszania się po drogach oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne, rozmawiali- profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach wspólnie z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Chojnicach. Była to spotkanie w ramach kampanii o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Hasło kampanii jest jednoznaczne i dobitnie oddaje jej przesłanie: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty! W celu zobrazowania zagrożenia jakim jest zażywanie narkotyków i substancji do nich podobnych funkcjonariusze wykorzystują spot filmowy, który ma wpłynąć na wyobraźnię i pokazać młodym, jakie są konsekwencje zażywania środków odurzających. Co to są dopalacze, jak wyglądają i jakie są skutki i konsekwencje ich zażywania, to zaledwie część pytań na jakie musieli odpowiedzieć prelegenci. Wśród uczestników wywiązała się ożywiona dyskusja, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci osób uczestniczących w spotkaniu.

Właśnie taki cel założyli sobie prowadzący spotkanie, a w szczególności chcieli w ten sposób zwrócić uwagę młodym ludziom, na to że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala na unikniecie kolizji z prawem i chroni przed wieloma życiowymi tragediami. Organizatorzy kampanii w powiecie chojnickim apelują do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia.

Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić Policję.

  • policjant i dzieci