Wiadomości

Policjanci kolejny raz ostrzegają- nie daj się oszukać metodą na „BLIK-a”

Data publikacji 14.10.2019

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz częściej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. W ten sposób po kilkaset złotych z konta straciły dwie mieszkanki powiatu chojnickiego, które były przekonane, że o pomoc finansową prosi je osoba z grona znajomych portalu społecznościowego. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu internetowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.

Policjanci z powiatu chojnickiego podczas minionego weekendu zostali poinformowani sześciokrotnie o próbach i oszustwach metodą na „Blik-a.  Dwie kobiety w ten sposób straciły po kilkaset złotych ze swojego konta bankowgo.

 

Policjanci ponawiają apel o zachowanie ostrożności. Metoda wyłudzania pieniędzy przez przestępców polega na tym, że wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich i wysyłają wiadomości do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane, wyłudzając pieniądze.

 

Oszuści po przełamaniu zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym danej osoby, wysyłają do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Chodzi np. o zapłatę za zakupy, bo właśnie stoi przy kasie. Tłumaczą też, że w trakcie zakupów wyczerpał mu się dzienny limit albo trwają prace techniczne w ich banku. Następnie oszust prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu może wypłacić pieniądze z bankomatu.

 

W ten sposób ofiara przestępstwa nie jest świadoma tego, że pod jej znajomego podszywa się przestępca - jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

 

Stróże prawa kolejny raz apelują, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania jeżeli chodzi o przekazywanie pieniędzy w różnej formie. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

 

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.