Działania policjantów na rzecz osób starszych w dniu ich święta - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Działania policjantów na rzecz osób starszych w dniu ich święta

Data publikacji 07.10.2019

Na wnuczka, na policjanta, na pracownika socjalnego, na urzędnika i inne metody oszustw, jakimi posługują się przestępcy, zaprezentowali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podczas spotkania z seniorami w słupskiej placówce ZUS, które odbyło się 4 października z okazji Dnia Seniora. Udział w spotkaniu wzięło pond sto osób w wieku emerytalnym.

W miniony piątek funkcjonariuszki ze Słupska i z Gdańska spotkały się z osobami starszymi, z którymi rozmawiały głównie o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym. Policjantki zwracały uwagę na przestępstwa, których dopuszczają się sprawcy na szkodę osób starszych i radziły jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei. Metody i sposoby, jakimi posługują się oszuści, zostały omówione bardzo skrupulatnie z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Poza prezentacją multimedialną, ulotkami i rozmową, mundurowe przedstawiły scenki sytuacyjne, co pozwoliło na przybliżenie występującego problemu. W spotkaniu uczestniczyło ponad sto osób. Niektóre z nich opowiedziały swoje historie, głównie o tym, jak niewiele brakowało, by paść ofiarą oszustów.

Głównym celem spotkań było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa. Policjantki w trakcie spotkania przybliżały słuchaczom tematykę działania oszustów m.in. metodą na wnuczka, na policjanta, na urzędnika, na pracownika socjalnego, a także informowały, jak należy postępować w przypadku zagrożenia. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność informowania Policji i rodziny w sytuacjach, kiedy istnieje podejrzenie, że może dojść do utraty pieniędzy czy jakichkolwiek cennych przedmiotów.

Dyskusji poddano również temat niekorzystnego zawierania różnorodnych umów podczas organizowanych pokazów, imprez okolicznościowych, na które zapraszane są głównie osoby starsze.