Seniorze nie daj się oszukać !!! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać !!!

Data publikacji 16.09.2019

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują. W ostatnich dniach przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze od kilku mieszkańców Gdyni. W większości przypadków seniorzy, z którymi kontaktowali się oszuści wykazali się czujnością.

Działania profilaktyczne prowadzone również przez Komendę Miejską Policji w Gdyni sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy jednak modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie prócz metody "na wnuczka" wykorzystywaną przez nich metodą jest oszustwo „na funkcjonariusza ABW”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób podając się za stróżów prawa.

 

Policjanci ostrzegają przed oszustami, pamiętaj funkcjonariusze służb mundurowych nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy!!!

 

W ostatnich dniach do kilku mieszkańców Gdyni telefonowali oszuści podający się za funkcjonariuszy ABW. W trakcie rozmowy oszuści podający się za stróżów prawa informowali, że pracują nad sprawą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wskazywali, że pieniądze, które rozmówcy posiadają na koncie w banku mogą być zagrożone i powinny zostać natychmiast wypłacone i im przekazane. Niestety nie wszystkie osoby, do których telefonowali oszuści wykazali się dostateczną czujnością. Jeden z mieszkańców Gdyni dał wiarę przestępcom i przekazał im swoje oszczędności.

 

Należy pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy.

 

W sytuacji kiedy zatelefonuje do nas nieznana osoba i poda się za członka rodziny lub policjanta i prosić będzie o przekazanie pieniędzy należy ROZŁĄCZYĆ SIĘ, a następnie zatelefonować na numer alarmowy 997 lub 112 i powiadomić o tym fakcie dyżurnego Policji.

 

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.