Wiadomości

Zniszczył parasole i groził podpaleniem lokalu – 3-miesięczy areszt dla sprawcy

Data publikacji 27.08.2019

Policjanci z ogniwa wodno-rowerowego zatrzymali 63-letniego sprawcę, który kierował groźby karalne wobec pracownika i właścicielki lokalu oraz uszkodził siedem parasoli przeciwdeszczowych znajdujących się przed tym lokalem. Mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania odpowie też za kradzież telefonu i dokumentów. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy.

W minionym tygodniu sopoccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że w nocy nieznany sprawca zniszczył siedem parasoli przeciwdeszczowych znajdujących się przed jednym z lokali w centrum miasta. Poprzez rozcięcie ich ostrym narzędziem sprawca spowodował straty na ponad 1000 zł.

 

Wyjaśniając sprawę kryminalni przeanalizowali zapisy kamer monitoringu znajdującego się w okolicy miejsca zdarzenia i ustalili, że sprawcą jest znany im 63-latek bez stałego miejsca zamieszkania. W wyniku intensywnych działań sprawca został zatrzymany przez policjantów z ogniwa wodno-rowerowego przy jednym ze stawów, gdzie rozpalił ognisko. Zaraz po zatrzymaniu trafił on do policyjnego aresztu. Pracując dalej nad sprawą policjanci ustalili, że sprawca ma na swoim koncie także inne przestępstwa. W ostatnim czasie groził on uszkodzeniem ciała pracownikowi lokalu, w którym zniszczył parasole oraz groził podpaleniem tego lokalu. Ponadto w czerwcu ukradł telefon oraz dokumenty kolejnej osobie.

 

Na podstawie zebranych dowodów 63-letni sprawca usłyszał zarzut uszkodzenia parasoli, dwa zarzuty dotyczące kierowania gróźb karalnych wobec innych osób oraz zarzut kradzieży telefonu i dokumentów. W weekend sprawcę przesłuchał prokurator, a następnie zawnioskował do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd przechylił się do tego wniosku. 63-letni sprawca najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

 

Sprawca w przeszłości był już karany za przestępstwa przeciwko mieniu i odbywał wyroki pozbawienia wolności za te przestępstwa, dlatego teraz za kradzież i uszkodzenie mienia odpowie w warunkach recydywy. Przestępstwo kradzieży oraz uszkodzenia mienia zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Popełnienie tych przestępstw w warunkach recydywy skutkuje tym, że sąd może wymierzyć karę zwiększoną o połowę. Za kierowanie gróźb karalnych grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

  • Policjant prowadzi zatrzymanego