Wiadomości

Wspólne rozmowy o bezpieczeństwie seniorów podczas debaty w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie

Data publikacji 22.08.2019

Policjanci zorganizowali debatę społeczną z sopockimi seniorami w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ". Funkcjonariusze zaprosili do udziału psychologów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wspólnie z nimi omówili ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa zagadnienia dotyczące działalności oszustów, kontaktów z obcymi, przemocy w rodzinie oraz zasad w ruchu drogowym.

W trosce o seniorów sopoccy policjanci po raz kolejny zorganizowali debatę społeczną poświęconą ich bezpieczeństwu. Spotkanie odbyło się 20 sierpnia br. w Dziennym Domu Pobytu mieszczącym się w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. 

W spotkaniu uczestniczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sopocie asp. szt. Dariusz Bzymek i funkcjonariusze z komendy. Mundurowi przybliżyli tematykę oszustów działających metodą „na policjanta” oraz przypomnieli, co należy robić w sytuacji, gdy odbierzemy telefon od osób podających się za policjantów czy pracowników innych instytucji. Naczelnik drogówki przypomniał również seniorom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. podczas przechodzenia przez jezdnię. Podkreślił też, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku. W spotkaniu uczestniczył również dzielnicowy asp. szt. Radosław Mykita, który opowiedział o swojej pracy, przekazał numery kontaktowe do siebie oraz podkreślił, że można zwrócić się do niego o pomoc lub przekazać informacje dotyczące zagrożeń. 

Do wspólnych rozmów o bezpieczeństwie seniorów policjanci zaprosili również psychologów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Przedstawiciele MOPS poinformowali czym jest przemoc w rodzinie i komu należy to zgłaszać oraz przypomnieli zasady bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi. Zachęcali także do korzystania z „pudełek życia”, które są informacją dla pogotowia na wypadek nieszczęścia 

Głównym celem debaty było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji jak należy postępować w przypadku zagrożenia. Policjanci rozmawiali również z seniorami o tym, jak w łatwy sposób można nawiązać kontakt z Policją za pomocą aplikacji „Moja Komenda” oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Każdy chętny mógł także zwrócić się do funkcjonariuszy z nurtującymi ich problemami.

  • policjantka mówi do seniorów
  • policjantka mówi do seniorów