Działania „Bezpieczny pieszy” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 20.08.2019

Dzisiaj policjanci przeprowadzą na ulicach powiatu puckiego działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Podstawowym celem tych działań jest egzekwowanie od pieszych i kierujących pojazdami właściwych zachowań na drogach. Mundurowi zwracać będą szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Zwiększoną liczbę patroli spotkamy w obrębie przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Kierowcom przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast przypominamy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się nawet kiedy sygnalizator nadaje kolor zielony. Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, należy korzystać z elementów odblaskowych. Rowerzyści, mimo braku obowiązku, powinni korzystać z kasków i również zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez jezdnię.

Działania będą trwały od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora. Należy pamiętać, że pieszy i rowerzysta są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas zderzenia z pojazdem samochodowym mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

  • policjnat przy przejściu dla pieszych