Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo nad wodą - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 14.08.2019

Jeziora w powiecie chojnickim oraz szlaki rzeczne należą do jednych z najpiękniejszych w całej Polsce, a nawet Europie, więc jak co roku w sezonie letnim nie brakuje tam osób korzystających z uroków tych miejsc. Nad bezpieczeństwem odpoczywających czuwają policjanci zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Teren przy jeziorach i rzekach, a także na zbiornikach wodnych szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru. Patrolowany przez chojnickich wodniaków jest odcinek jezior, rozpoczynając od Jeziora Charzykowskiego, poprzez Karsińskie aż do zapory w miejscowości Mylof.

Już przed weekendem majowym policjanci w Charzykowach zwodowali łodzie specjalnie przygotowane do patroli na akwenach wodnych. Tak jak w poprzednich latach, jest to łódź typu PARKER 630 z silnikiem spalinowym o mocy 200 KM oraz nowa TUNA 500DC z silnikiem yamaha o mocy 80 KM. Obie nowoczesne łodzie wyposażone są dodatkowo w sprzęt ratunkowy.

 

Szlaki żeglarsko-kajakowe cieszą się dużym zainteresowaniem kajakarzy i miłośników żagli. Dlatego podczas służby funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość osób kierujących sprzętem wodnym. Wynika to z tego, że niestety wiele osób traktuje szlak wodny jako okazję do wspólnego spożywania alkoholu, tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie, jak i dla innych korzystających z wypoczynku nad wodą.

 

Służba na wodzie to również działalność profilaktyczna. Dyscyplinowanie amatorów kąpieli to również główne zajęcie pływających policjantów. Woda, oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Dlatego podczas służby policjanci przekazują miłośnikom sportów wodnych ulotki profilaktyczne programu prewencyjnego „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” prowadzonego pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, informujące o zagrożeniach z tym związanych. Przypominają, aby podczas wypoczynku zachować zdrowy rozsądek, gdyż brawura, alkohol i brak rozwagi mogą doprowadzić do nieszczęścia.

 

Niemałym problemem na rzekach i jeziorach jest również ich zaśmiecanie. Dlatego policjanci zwracają też uwagę, aby pływający kajakami bądź łodziami mieli worki na odpady i nie wrzucali do wody opakowań po jedzeniu i piciu, niedopałków papierosów i innych śmieci. Przez cały sezon letni zadania policyjnych motorowodniaków w głównej mierze polegają na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowaniu przestrzegania przepisów ustawy o ochronie środowiska oraz Prawa Wodnego. Funkcjonariusze podczas służby na wodzie sprawdzają wyposażenie łodzi i kajaków w sprzęt ratunkowy, do którego posiadania obligują nas przepisy prawa.

 

Kontrole funkcjonariuszy docierają także poza wodny nurt; funkcjonariusze zwracają uwagę na obozowiska, gdzie przekazują informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku, a także zwracają uwagę na to; czy ogniska nie są rozpalane w miejscach zabronionych. Dzięki zaangażowaniu i trosce policyjnych wodniaków ten sezon letni do tej pory można uznać za bardzo bezpieczny.

  • Policjanci w trakcie patrolu wodnego
  • Policjanci w trakcie patrolu wodnego
  • Policjanci w trakcie patrolu wodnego