Wiadomości

Policjanci podsumowali zgłoszenia w I półroczu 2019 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 14.08.2019

Człuchowscy policjanci podsumowali zgłoszenia z tego roku na Krajowej Mapie Zagrożeń bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu powiadomili nas o 76 miejsca niebezpiecznych. Po przeprowadzonej weryfikacji policjanci potwierdzili 40 zgłoszeń, 35 zgłoszeń nie zostało potwierdzonych, a 1 zgłoszenie zostało uznane za żart. Policja cały czas usprawnia i wprowadza zmiany, dzięki którym mapa zagrożeń jest bardziej dostępna i przejrzysta dla mieszkańców danego rejonu, pozwala również dodawać na mapie komentarze i zdjęcia. Istnieje również wersja na urządzenia mobilne.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie i podległych posterunków niemal codziennie sprawdzają miejsca zagrożone zaznaczane przez mieszkańców powiatu człuchowskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

Znaczna ilość zgłaszanych miejsc zagrożonych dotyczy wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym, przekraczania prędkości, nieprawidłowego parkowania i złej infrastruktury drogowej. Znaczna część zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem i grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją. Funkcjonariusze w tym roku odnotowali 76 zgłoszeń o miejscach zagrożonych i potwierdzili 40 z nich, 46 zgłoszeń dotyczyło zakresu ruchu drogowego, co stanowi 60,5% wszystkich zgłoszeń.

 

Policjanci na bieżąco eliminują wszystkie nieprawidłowości, zgłoszenia nanoszone na mapę przez mieszkańców Kołdowa, Piaskowa i Dąbek były przedmiotem spotkań z mieszkańcami i lokalnymi władzami, efektem tych rozmów było postawienie przez gminę progów zwalniających na nowo wyremontowanej drodze w Piaskowie.

 

Policjanci z ruchu drogowego potwierdzili zgłoszenia przekraczania dozwolonej prędkości min. na drogach, DK. 25 w pobliżu Brzezia, drodze miedzy Bielskiem i Koczałą i w Człuchowie na ul. Wojska Polskiego i gdzie nałożyli kilkadziesiąt mandatów karnych. Policjanci potwierdzali również głoszenia o spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych, tu również interwencje funkcjonariuszy zakończone były mandatami karnymi. Kilka potwierdzonych zgłoszeń dotyczyło złego parkowania w Człuchowie. Policjanci cały czas kontrolują te miejsca i sprawdzają, czy nie dochodzi tam do łamania przepisów.

 

Jednym z nietypowych zgłoszeń była informacja o uschniętym drzewie w pobliżu starego mostu kolejowego na łączeniu jezior Rychnowskiego i Miejskiego, które toruje ruch wodny między jeziorami i może stanowić zagrożenie dla konstrukcji mostu. O sprawie zostały powiadomione odpowiednie służby i wycięły drzewo, eliminując zagrożenie.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest ciągle unowocześniana i modyfikowana, tak aby jak najlepiej spełniać oczekiwania mieszkańców i sprawniej weryfikować zaznaczone na mapie miejsca zagrożone. Krótkie opisy oraz zdjęcia są szczególne przydatne podczas ustalania właścicieli samochodów, którzy parkują swoje pojazdy nieprawidłowo, lub w miejscach, w których stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Możliwe jest również pobranie bezpłatnej aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji na urządzenia mobilne. Funkcjonariusze przypominają, że każda zgłoszona sprawa zgodnie z obowiązującą procedurą będzie miała w ciągu 2 dni nadany odpowiedni bieg a weryfikacja i podjęcie odpowiednich działań nie może trać dłużej niż 5 dni. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są rzetelnie sprawdzane, w zależności od rodzaju zgłoszenia zajmują się tym patrole, dzielnicowi, policjanci z drogówki, lub funkcjonariusze kryminalni.

 

Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do korzystania z aplikacji dostępnej na stronach internetowych Policji w całym kraju. Jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

  • Policjanci przedstawiają KMBZ
  • Policjanci przedstawiają KMBZ
  • Mapa KMBZ