Policyjna interwencja na jeziorze w Nadolu - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policyjna interwencja na jeziorze w Nadolu

Data publikacji 09.08.2019

W Nadolu na jeziorze Żarnowieckim do góry dnem wywrócił się skuter z dwoma osobami na nim pływającymi. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Działania ratowniczo – interwencyjne podejmowali tam dzielnicowi z ogniwa wodnego wspólnie ze strażakami ochotnikami z Nadola i ratownikami WOPR.

Wczoraj po południu w Nadolu (gmina Gniewino) na jeziorze Żarnowieckim odbyła się akcja ratunkowa. Skuter z dwoma osobami ( 47 i 9 lat) około 500 m od brzegu zaczął nabierać wody i wywrócił się do góry dnem, dorosły i dziecko wpadli do jeziora, na szczęście byli wyposażeni w kamizelki ratunkowe. Pomoc wezwały osoby przebywające na plaży.  Po otrzymanym zgłoszeniu dzielnicowi z ogniwa wodnego z Komisariatu Policji w Gniewinie na policyjnej motorówce wspólnie z strażakami ochotnikami i WOPR-em ruszyli na miejsce zdarzenia by pomóc poszkodowanym oraz wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Po wydobyciu dwóch osób z wody, pomocy także udzielali ratownicy, a następnie dzielnicowi zaczęli ustalać okoliczności i przebieg zdarzenia oraz sprawdzać wymagane dokumenty. Jak się okazało, 47-latek nie posiadał uprawnień do pływania skuterem, a także pojazd którym pływał nie był zarejestrowany. Policjanci zastosowali w tym przypadku dwa postępowania mandatowe o łącznej kwocie 1000 zł. Następnie mundurowi ustalili, że skuter 47-latkowi udostępnił 34-latek. Również on został ukarany mandatem karnym, za wykroczenie udostępnienia skutera osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania.

Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Pamiętajmy, że najcenniejszą wartością jest zdrowie i życie. Skończyło się tylko na strachu. Nie zawsze jednak zdarzenia do których dochodzi na wodzie kończą się szczęśliwie.

Policjanci przypominają i apelują.

Pamiętajmy, żeby wakacje spędzać bezpiecznie i odpowiedzialnie. Kiedy chcemy korzystać z wodnych atrakcji, pamiętajmy, że na wodzie także obowiązują przepisy, związane z zapewnieniem nam bezpieczeństwa. Jeżeli nie posiadamy uprawnień do kierowania statkiem (motorówką, skuterem itp.) nie możemy na nim pływać, bo popełniamy wykroczenie, za które grozi nawet pięćset złotowy mandat. Pojazd którym pływamy musi być zarejestrowany, w przeciwnym przypadku popełniamy wykroczenie.

Nad wodą obowiązują nas także inne zasady, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że:

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

Dzieci zawsze powinny znajdować się pod opieką kogoś dorosłego.

Nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu.

  • policjant na motorówce
  • policjant na motorówce