Podsumowanie półrocza z Krajową Mapą Zagrożeń - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Podsumowanie półrocza z Krajową Mapą Zagrożeń

Data publikacji 08.08.2019

Od początku roku internauci zaznaczyli na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 861 miejsc w powiecie kartuskim, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości i zagrożeń. W większości zgłoszenia dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, starając się sprostać oczekiwaniom mieszkańców i rozwiązać zgłoszone zagrożenia.

Od początku stycznia 2019r. policjanci z komendy powiatowej w Kartuzach odnotowali 861 miejsc, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wspomniana aplikacja KMZB cieszy się dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.

Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów od początku roku zaliczyć można przekroczenie dozwolonej prędkości (484 zgłoszenia). Internauci nanieśli na mapę zgłoszenia dotyczące również nieprawidłowego parkowania (84 zgłoszenia), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (18 zgłoszeń), a także niewłaściwa infrastruktura drogowa (77 zgłoszeń). Pojawiły się też sygnały dotyczące poruszania się po terenach leśnych na kładach i nielegalne rajdy samochodowe, czy też nielegalnych wysypisk śmieci. Policjanci sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Weryfikacją tych zgłoszeń zajmują się mundurowi z referatu patrolowo-interwencyjnego, funkcjonariusze drogówki oraz dzielnicowi. Po potwierdzeniu danego zgłoszenia policjanci obejmują wskazane miejsce nadzorem. Po potwierdzeniu sygnałów kwestie nieprawidłowych parkowań i bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze omawiają również na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Analizuje się zgłoszenia mieszkańców dotyczące niewłaściwych informacji drogowych. Kiedy zgłoszone zagrożenie na KMZB przez mieszkańców się potwierdzą,  np. względem kierujących którzy popełniają wykroczenia, w szczególności dotyczące nieprawidłowego parkowania są wyciągane środki prawne.

Zachęcamy do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

UWAGA!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112