Jak minęła połowa wakacji oczami nowodworskich policjantów - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Jak minęła połowa wakacji oczami nowodworskich policjantów

Data publikacji 07.08.2019

Wakacje w pełni. Lato kojarzy nam się z urlopami i wypoczynkiem. Jednak nie dla nowodworskich policjantów. Funkcjonariuszy można spotkać tam, gdzie wypoczywają turyści i mieszkańcy. Codziennie przeprowadzają działania oraz spotykają się z młodzieżą aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Wszyscy policjanci mają jeden cel – aby wakacje minęły pod hasłem bezpieczeństwa. Jak minęła połowa wakacji w powiecie nowodworskim?

Nad bezpieczeństwem turystów oraz mieszkańców powiatu od początku wakacji czuwają nie tylko funkcjonariusze ze wszystkich komórek jednostki ale również26 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, Wydziału Konwojowo - Ochronnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Nowodworscy patrolowcy od początku wakacji przeprowadzili 1509 interwencji i wylegitymowali blisko 3 tys. osób. Podczas przeprowadzania interwencji policjanci ujawnili 725 osób popełniających wykroczenia, z czego 201 osób zostało ukaranych mandatami, 503 osoby zostały pouczone a przeciwko 21 osobom sporządzono notatki na wniosek do sądu. Zatrzymali również 7 nietrzeźwych kierujących pojazdami. Pełne ręce pracy mieli również policjanci z organizacji służby i zarządzania kryzysowego nowodworskiej policji. Funkcjonariusze sporządzili 2 plany zabezpieczeń i zabezpieczyli 2 imprezy masowe. W trakcie swojej służby ustalili miejsca przebywania 9 osób poszukiwanych przez sąd, które zostały zatrzymane, a także zrealizowali 9 nakazów doprowadzenia do sądów, prokuratury oraz placówek zdrowotnych. 61 osób zostało osadzonych w nowodworskim Pomieszczeniu Dla Osób Zatrzymanych celem wytrzeźwienia bądź wyjaśnienia. Nowodworscy policjanci czuwają nie tylko nad bezpieczeństwem osób wypoczywających ale również prowadzą działania zmierzające do ograniczenia przestępczości narkotykowej. Policjanci z wydziału kryminalnego sprawdzają każdą informację o osobach, które mogą posiadać środki odurzające lub substancje psychotropowe. Od początku wakacji nowodworscy kryminalni zabezpieczyli ponad 1,5 kg narkotyków, w tym kokainę, marihuanę, amfetaminę oraz ponad 60 krzaków konopi indyjskich. Od początku wakacji funkcjonariusze zatrzymali 13 osób poszukiwanych.

Nie tylko patrolówka i kryminalni mieli pełne ręce pracy. Nowodworska drogówka przeprowadziła blisko 300 interwencji podczas, których 272 osoby zostały ukarane mandatami, 35 osoby zostały pouczone, a przeciwko 22 osobom sporządzono notatki na wniosek do sądu. W trakcie pełnienia patrolu funkcjonariusze wylegitymowali blisko tysiąc osób z czego każda była przebadana na zawartość alkoholu. Podczas tych kontroli ujawnili 15 osób, które kierowały pojazdami ( w tym rowerami) będąc w stanie nietrzeźwości. Policjanci w podanym okresie ujawnili 7 osób, które przekroczyło prędkość ponad 50km/h w terenie zabudowanym, za co zostały zatrzymane im prawo jazdy. Również podczas pełnienia służby zatrzymali elektronicznie 27 dowodów rejestracyjnych za różnego rodzaju usterki w pojazdach. Nowodworska drogówka podczas wakacji przeprowadza również wzmożone działania ukierunkowane na kontrole autobusów przewożących dzieci. Podczas działań sprawdzili 26 autokarów z czego 4 nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

Wakacje dla policjantów to nie tylko zwiększona ilość interwencji ale również spotkania z mieszkańcami, turystami, dziećmi i młodzieżą. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną wspólnie z dzielnicowymi z Nowego Dworu Gdańskiego oraz ze Stegny i Krynicy Morskiej przeprowadzili 31 spotkań z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na koloniach, półkoloniach oraz obozach harcerskich a także przeprowadzili 46 spotkań z lokalną społecznością. Podczas spotkań policjanci omawiali oznaczenia na kąpieliskach oraz rodzaje flag wywieszanych przez ratowników. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w konkursie filmowym pn. „Filmowy przeWODNIK” promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą”.

Niestety od początku wakacji na terenie powiatu utonęły 3 osoby. Nadal zapominamy o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą. Główne przyczyny utonięć to lekceważenie czerwonej flagi, korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, czy wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Apelujemy - by ten czas był okresem wypoczynku i samych dobrych wrażeń trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

Nowodworscy funkcjonariusze podczas ostatniego miesiąca pracowali przy 93 zdarzeniach drogowych z czego przy 4 wypadkach drogowych, w których 4 osoby zostały ranne. Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna zdarzeń drogowych, często tych najbardziej tragicznych. Ponownie przypominamy aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz  należy wypocząć. Gdy poczujemy zmęczenie podczas jazdy, należy się zamienić z innym kierowcą, bądź zwyczajnie zatrzymać się i odpocząć w miejscu do tego przystosowanym. Pamiętajmy, że na drodze wszystkich obowiązuje Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

  • policjant z młodzieżą