Wiadomości

Pijany kierowca, kradzionym ciągnikiem rolniczym, spowodował kolizję drogową

Data publikacji 06.08.2019

Policjanci z kartuskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego 42-latka z powiatu kartuskiego, który kierując ciągnikiem rolniczym spowodował kolizję w Gołubiu. Mężczyzna z ponad 3-ma promilami alkoholu wsiadł za kierownicę ursusa pomimo obowiązującemu zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tego samego dnia właściciel ciągnika rolniczego, którym kierował 42-latek zgłosił jego kradzież. Zatrzymany nietrzeźwy kierowca ciągnika noc spędził w policyjnym areszcie. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę po godzinie 16.00 dyżurny kartuskiej komendy dostał zgłoszenie, że pijany kierowca ciągnika uderzył w samochód na drodze w Gołubiu, a kiedy próbował uciekać został ujęty przez kierującego samochodem osobowym. Na miejsce dyżurny skierował policjantów z kartuskiej drogówki, którzy pracowali nieopodal - w Stężycy. Mundurowi szybko pojechali na miejsce gdzie zatrzymali kierowcę ursusa. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu, kierujący ciągnikiem ursus 42-letni mieszkaniec gminy Stężyca wyjeżdżając z ul. Przy Lesie na ul. Sambora w Gołubiu zjechał na lewy pas i uderzył w kierującego  seatem, następnie zatrzymał się i cofając ciągnikiem po raz kolejny uderzył w osobówkę.  Jak ustalili policjanci kierowca ciągnika po zderzeniu z samochodem wypadł z niego, a następnie kiedy próbował uciekać został ujęty przez innego kierującego samochodem.

Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że mężczyzna jest pijany, urządzenie wykazało ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Po sprawdzeniu 42-latka w policyjnej bazie danych okazało się, że posiada 10-letni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tego samego dnia właściciel ciągnika rolniczego którym kierował 42-latek zgłosił jego kradzież.

Kierowca pojazdu został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty prokuratorskie. Teraz jego dalszym losem zajmie się sąd.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie zakazu sądowego może mu grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie również za krótkotrwałe użycie obcego pojazdu mechanicznego.

Policjanci przypominają, pijani kierowcy stanowią poważne zagrożenie. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość i alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki.