Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 02.08.2019

05 sierpnia na terenie województwa pomorskiego rozpoczną się policyjne działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

 W najbliższy poniedziałek, 05 sierpnia pomorska Policja przeprowadzi działania pn. „Bezpieczny pieszy”, których celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Na terenie całego województwa będzie można spotkać większą liczbę funkcjonariuszy w okolicach przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych. Mundurowi zwrócą także uwagę na odcinki dróg, gdzie piesi oraz rowerzyści zmuszeni są do korzystania z jezdni.

Pieszych i rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, karoseria. Kask rowerowy nie jest w stanie ich zastąpić, pieszy nie ma nawet kasku. W przypadku zderzenia z pojazdem skazany jest na ciężkie obrażenia. W momencie uderzenia z prędkością większą od dozwolonej w obszarze zabudowanym, jego szanse na przeżycie drastycznie maleją.      
Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przyczynami najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń są najczęściej: jazda z nadmierną prędkością, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu lub pieszemu, wejście pod nadjeżdżający pojazd. Zwracajmy większą uwagę na siebie nawzajem, wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo na drogach.