Służą w wakacje, aby wypoczynek był bezpieczny - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Służą w wakacje, aby wypoczynek był bezpieczny

Data publikacji 29.07.2019

Sezon wakacyjny w pełni. Dla wielu z nas jest to czas beztroskiego wypoczynku, natomiast dla policjantów to okres wytężonej pracy. Funkcjonariusze kontrolują autokaru wycieczkowe, dbają o bezpieczeństwo nad wodą, uczestniczą w debatach społecznych, odwiedzają obozy harcerskie oraz spotykają się z dziećmi które wypoczywają w ramach tzw. półkolonii.

Do 31 sierpnia trwa ogólnokrajowa, policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2019”. Policjanci prewencji, dzielnicowi, mundurowi ze starogardzkiej drogówki oraz funkcjonariusze z zespołu ds. nieletnich każdego dnia dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających. Odwiedzając wypoczywającą na obozach i półkoloniach młodzież, funkcjonariusze rozmawiają o prawidłowych zachowaniach nad wodą. Mundurowi informują o tym, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska oraz takie formy zabawy i spędzania wolnego czasu, które zagwarantują, aby wakacyjny wypoczynek mógł być bezpieczny. Ponadto w ramach codziennej służby policjanci patrolują również tereny przyległe do ośrodków wypoczynkowych, lasów i jezior kontrolując obozowiska oraz miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”, prawie każdego dnia starogardzcy policjanci kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na kolonie i wycieczki. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy, dokumenty autokaru oraz jego stan techniczny, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie wakacyjnych wyjazdów. Warto wiedzieć, że dzięki stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl/  każdy rodzić może uzyskać podstawowe informacje na temat autobusu jakim będzie podróżowało jego dziecko. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autokaru otrzymamy raport, w którym podana będzie marka autobusu, jego przebieg i rok produkcji, liczba miejsc oraz informacja o ostatnim badaniu technicznym i polisie OC.

Do swoich wakacyjnych działań na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa, mundurowi wykorzystują również informacje uzyskane za pośrednictwem krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Liczne sygnały dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości na drodze krajowej nr 22, które docierały do Policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, były podstawą do zorganizowania debaty z mieszkańcami. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmowy z mieszkańcami, poznania ich opinii na temat bezpieczeństwa, wysłuchania postulatów, oczekiwań oraz ewentualnych propozycji poprawy lub zmiany istniejących w ruchu drogowym rozwiązań. 

Policjanci apelują o rozwagę w czasie letniego wypoczynku. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy głównie od nas samych. Unikając ryzyka oraz podejmując przemyślane i odpowiedzialne decyzje możemy uniknąć wiele zagrożeń.

  • policjant kontrola drogowa