Policjantka odnalazła dziewczynkę, która zgubiła się na plaży - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjantka odnalazła dziewczynkę, która zgubiła się na plaży

Data publikacji 12.07.2019

Wczoraj, policjantka z komisariatu na Przymorzu, która swój wolny czas spędzała na plaży, znalazła zagubioną 3,5 letnią dziewczynkę. Dzięki spostrzegawczości st. post. Otylii Gromek, dziecko całe i zdrowe, bezpiecznie wróciło do rodziców. Policjanci przypominają, że w przypadku oddalenia się dziecka np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników. Każdy sygnał o zagubieniu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Wczoraj policjantka Otylia Gromek swój wolny czas spędzała na plaży. Około godziny 13.00 zauważyła mężczyznę, który informował plażowiczów o tym, że kilkanaście minut temu stracił z oczu swoją 3,5 letnią córkę. Policjantka od razu podeszła do zrozpaczonego mężczyzny, powiedziała mu, że jest policjantką, uspokoiła go i zapewniła, że pomoże mu w szukaniu dziecka. W rozmowie z ojcem zdobyła niezbędne informacje o jej wyglądzie i zaczęła sprawdzać plażę. W międzyczasie zadzwoniła również do oficera dyżurnego i poprosiła o wsparcie w poszukiwaniach.

 Po około 15 minutach policjantka zauważyła dziewczynkę bawiąca się z innymi dziećmi. Otylia od razu się nią zaopiekowała i aby zapobiec minięciu się z tatą dziewczynki, który krzycząc jej imię szukał dziecka w innej części plaży poprosiła o pomoc plażowiczów, aby go poinformowali, że dziewczynka jest bezpieczna pod jej opieką. Dzięki spostrzegawczości i zaangażowaniu policjantki 3,5 letnia dziewczynka wróciła do taty.

Pomimo ciągłych apeli w sezonie letnim policjanci i ratownicy WOPR-u bardzo często otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci.

Policjanci przypominają, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:

- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży i nie tylko przyczep dziecku do ubranka breloczek. Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Gdy dziecko się zagubi:

- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

  • policjantka