Wiadomości

28-latek złamał sądowy zakaz kierowania pojazdem, 31-latek kierował autem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania

Data publikacji 26.06.2019

Trwają wakacje, w związku z czym policjanci prowadzą na ulicach Sopotu wzmożone działania. Wczoraj funkcjonariusze drogówki wyeliminowali z dalszej jazdy 28-latka, który kierował mercedesem. Mundurowi ustalili, że mieszkaniec Wejherowa wsiadając za kierownicę auta złamał sądowy zakaz kierowania pojazdami. Wczoraj policjanci ruchu drogowego uniemożliwili dalszą jazdę także 31-latkowi ze Słupska, któremu zostały cofnięte uprawnienia do kierowania. Za swoje postępowania kierowcy poniosą teraz odpowiedzialność karną.

Trwają wakacje, w związku z czym policjanci ruchu drogowego prowadzą na ulicach Sopotu wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje”. W tym tygodniu funkcjonariusze dodatkowo prowadzą akcję „Prędkość – Motocykle”, a wczoraj wspólnie z kolegami z Gdańska na granicy dwóch miast przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Trzeźwość i prędkość”, „Bezpieczny Pieszy” i „Bezpieczny Rowerzysta”. Celem prowadzonych akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwracają szczególną uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów, prędkość, z jaką poruszają się kierujący pojazdami, ich stan trzeźwości oraz bezpieczeństwo wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Tylko wczoraj sopoccy policjanci odnotowali blisko 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami i rowerzystę. Dotyczyły one m.in. przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców, korzystania z telefonu podczas jazdy oraz jazdy bez wymaganych pasów bezpieczeństwa. Wczoraj rano w trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze drogówki uniemożliwili dalszą jazdę 28-letniemu kierowcy mercedesa. Jak ustalili mundurowi, mieszkaniec Wejherowa wsiadając za kierownicę auta złamał sądowy zakaz kierowania pojazdami. Zakaz ten wydał w 2018 roku Sąd Rejonowy w Wejherowie. W godzinach popołudniowych patrol ruchu drogowego wyeliminował z dalszej jazdy także 31-latka ze Słupska, który kierował peugeotem. W wyniku sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że mężczyźnie zostały cofnięte uprawnienia do kierowania. Policjanci zatrzymali 31-latkowi prawo jazdy, ponadto jego auto zostało odholowane na parking policyjny.

Teraz obaj kierowcy za swoje postępowania poniosą odpowiedzialność karną. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Kierowanie samochodem pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W trakcie działań sopoccy policjanci promują też akcje profilaktyczne, m.in. „Dla każdego jest miejsce na drodze”, „Na drodze patrz i słuchaj” czy „Bezpieczne Wakacje”.

Przypominamy, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia. Apelujemy o rozwagę na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego!

  • policjanci przy kontroli drogowej