Wiadomości

Świadomy i bezpieczny senior - rozmowy o bezpieczeństwie podczas debaty

Data publikacji 14.06.2019

Policjanci z chojnickiej komendy w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczny Senior” spotkali się ze starszymi mieszkańcami miasta i gminy Chojnice. Głównym celem było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych. W trakcie tego spotkania funkcjonariusze omówili przede wszystkim zagadnienia dotyczące m.in. działalności oszustów, zawierania umów oraz ostrożności z osobami obcymi. Poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomniano, do czego służy i jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci po spotkaniu wszystkim uczestnikom rozdali ulotki pn. „Seniorze- nie daj się oszukać”.

W trosce o dobro i bezpieczeństwo seniorów chojniccy policjanci spotkali się kolejny raz ze starszymi mieszkańcami powiatu chojnickiego.

W trakcie spotkania policjanci oraz rzecznik praw konsumenta opowiedzieli o sposobach działania oszustów oraz dyskutowali z mieszkańcami nad problemem najistotniejszych zagrożeń i zagadnień związanych z przestępczością, na którą narażone mogą być przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. W trakcie dyskusji poruszono m.in. tematykę zawierania umów na odległość i ich rozwiązywania oraz zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi, których wpuszczamy do naszych domów. Policjanci, rozmawiając, z seniorami przypominali także, aby być czujnym w sytuacji, gdy ktoś próbuje ich oszukać, działając metodą „na wnuczka”. Podczas rozmów przypominano, że przestępcy stosują różne sposoby, by wyłudzić od osób starszych oszczędności.

Policjanci przestrzegali także przed sprzedawcami, którzy np. proponują niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon i nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe dla podpisujących takie umowy. Wszystkim uczestnikom rozdano również ulotki prewencyjne pn. " Seniorze nie daj się oszukać",  w których dokładnie przedstawiono sposoby działania oszustów.

Uczestnicy po obejrzeniu filmu w którym przedstawiono prawdziwą scenkę z oszustwa "na policjanta" żywo dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami na temat reagowania i zapobiegania tego rodzaju oszustwom. W celu utrwalenia przekazanych cennych informacji rozdano uczestnikom ulotki informacyjne. Podczas spotkania poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomniano, jak działa i do czego służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja RSO. Na koniec każdy chętny uczestnik mógł zwrócić się do funkcjonariuszy z nurtującymi ich problemami. Mamy nadzieje, że takie spotkania przyczynią się do zwiększenia świadomości osób starszych, a zarazem ograniczenia przestępstw czyhających na nich.