Wiadomości

Dwie seniorki stały się ofiarami oszustów - Policjanci apelują, chrońmy swoje dane osobowe i pieniądze

Data publikacji 05.06.2019

Policjanci niemal każdego dnia przypominają jak nie paść ofiarą oszustwa, mimo to kwidzyńscy funkcjonariusze odnotowali we wtorek kilkanaście prób oszustwa metodą „na policjanta” oraz usiłowania kradzieży tożsamości. Niestety w dwóch przypadkach seniorki z Kwidzyna uwierzyły oszustom. Po raz kolejny ostrzegamy mieszkańców przed oszustami.

Wczoraj 04 czerwca br. policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych, niestety w dwóch przypadkach oszustom udało się osiągnąć cel. Dwie pokrzywdzone straciły w ten sposób prawie 50 tys. zł. Ze zgłoszeń wynikało, że mężczyzna, podający się za „policjanta” dzwoniąc na numer stacjonarny, informował pokrzywdzone o problemie z ich kontem bankowym i o tym, że przestępcy posiadają ich dowody osobiste, które zamierzają użyć do wypłacenia pieniędzy z konta. Oszust wypytywał także o dane osobowe w celu „weryfikacji”, a następnie prosił o podanie numeru komórkowego i będąc w stałym kontakcie instruował, co należy zrobić. Oszust polecił, udać się do najbliższej placówki bankowej i wypłacić wszystkie środki, a następnie przekazać je znajdującemu się w pobliżu „policjantowi”.


Policja przestrzega przed fałszywymi dziećmi, wnukami czy policjantami. Sposób działania sprawców i metody wywodzące się z "oszustwa na wnuczka" cały czas są modyfikowane. Zmieniane lub przeinaczane są historie, rzekome zdarzenia i osoby uwiarygadniające: raz jest to policjant, innym razem prokurator czy sędzia. Pod żadnym pozorem nie należy przelewać i przekazywać swoich pieniędzy obcym ludziom. Zapewniamy, że policja, jak i inne instytucje państwowe nie mogą dysponować naszymi pieniędzmi, ani prosić o przekazanie wrażliwych danych przez telefon.

Wszelkie tego typu telefony są próbą wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Osoby, które spotkają się z takimi incydentami, powinny natychmiast skontaktować się z numerem alarmowym 112.

  • Policjant z ulotkami