Autokary do kontroli - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Autokary do kontroli

Data publikacji 05.06.2019

W związku z częstymi wyjazdami dzieci i młodzieży na „zielone szkoły” i zbliżającymi się wakacjami policjanci podejmują działania związane z zapewnieniem im bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę doświadczenia lat poprzednich oraz chcąc usprawnić organizację tych wyjazdów, już po raz kolejny gdańska policja wraz z inspekcją transportu drogowego zorganizowała stały punkt kontroli autokarów na parkingu P-5 przy Energa Stadion Gdańsk.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży wybierających się na różnego rodzaju wycieczki, „zielone szkoły” oraz do innych miejsc wypoczynku, gdańscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego zorganizowali stały punkt kontroli autokarów.
Punkt kontroli zorganizowano na parkingu P-5 przy Energa Stadion Gdańsk (wjazd od ul. Marynarki Polskiej), tam policjanci wspólnie z funkcjonariuszami ITD od 20 maja do 19 czerwca 2019 roku (dni powszednie) kontrolują autokary w godzinach 06.30-10.00, bez konieczności wcześniejszego zgłaszania o planowanym wyjeździe.

Podczas tych kontroli policjanci szczególną uwagę zwracają na stan techniczny pojazdu. Funkcjonariusze sprawdzają także trzeźwość kierowcy oraz to, czy posiada on wymagane dokumenty. Po sprawdzeniu pojazdu wydawany jest stosowny protokół przeprowadzonej kontroli, który kierujący okazuje organizatorowi wycieczki.

Poza wyznaczonym terminem, w innych dniach i godzinach, można umówić się na kontrolę autokaru po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu tego z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego, zgłaszając potrzebę kontroli najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Telefony kontaktowe do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku - 058 321-69-47 lub 058 321-69-45.

Od początku kwietnia do 4 czerwca 2019 r. policjanci z Gdańska sprawdzili 104 autokary. Podczas tych kontroli, w 6 przypadkach funkcjonariusze znaleźli usterki, takie jak niesprawny sygnał dźwiękowy, układ hamulcowy, niesprawne oświetlenie, wycieki płynów eksploatacyjnych. Część autokarów nie została dopuszczona do ruchu z powodu usterek zagrażających bezpieczeństwu. Policjanci zatrzymali też dowody rejestracyjne pojazdów.

 

  • Policjant kontroluje autokar
  • Policjant kontroluje autokar