Wiadomości

Policjanci kolejny raz ostrzegają- nie daj się oszukać metodą na BLIK-a !!!

Data publikacji 05.06.2019

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz bardziej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. W ten sposób kilkaset złotych z konta straciła kobieta, która była przekonana, że o pomoc finansową prosi ją jej bliska znajoma. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych.

O oszustwie metodą na " BLIK-a" policjanci zostali poinformowani wczoraj przed południem. Na komendę zgłosiła się 29-letnia kobieta, która została w ten sposób okradziona. Jak się okazało, najpierw dostała wiadomość za pośrednictwem popularnego komunikatora, której nadawcą była rzekomo jej bliska znajoma. Kobieta poprosiła w ten sposób o pomoc w sfinalizowaniu bardzo ważnego zamówienia przez internet. Poinformowała w wysłanej wiadomości przez komunikator, że wykorzystała już dzienny limit płatności blikiem na swoim koncie, a dokonywana przez nią transakcja może być tylko opłacona właśnie w ten sposób. Zapewniła również, że jak odbiorczyni wiadomości jej pomoże, to zwróci jej pieniądze na konto przelewem.

Pokrzywdzona wygenerowała kod BLIK i przesłała go swojej znajomej. Nic nie wzbudziło podejrzeń 29-letniej chojniczanki. Dopiero sama właścicielka konta portalu społecznościowego telefonicznie poinformowała pokrzywdzoną, że ktoś włamał się na jej profil i rozesłał kilkadziesiąt informacji do znajomych z podobną prośbą. Wtedy dopiero zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa metoda na BLIK-a.

Ofiarą tego typu oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści, wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący, myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod, jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do tej osoby, która nas prosi o pieniądze, a podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.